SpaceX İlk Mars Görevinin Tarihini Açıkladı

Mars görevi üzerinde uzun zamandır planlar yapan özel uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Red Dragon (Kızıl Ejderha) isimli uzay aracı ile 2018 yılının başlarında ilk Mars yolcuğunu gerçekleştireceğini açıkladı.

spacex-red-dragon

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX firmasının uzun vadede Mars’ta koloni kurmak gibi çalışmaları olduğu biliniyor.

Ancak kızıl gezegeni kolonileştirmek öyle ha deyince yapılabilecek bir iş değil. Her şeyin bebek adımlarıyla ilerlemesi gerekiyor.

İşte bu adımların ilkinin gerçekleşeceği tarih belli oldu. SpaceX, 2018 yılının başlarında Red Dragon (Kızıl Ejderha) isimli uzay aracı ile Mars gezegenine ilk insansız inişini gerçekleştirecek.

Red Dragon’un 2018 için planlanan Mars görevi, SpaceX’in resmi Twitter sayfasından duyuruldu.

Ayrıca Elon Musk’da sonrasında kendi sayfasından attığı bir Tweet ile yeni uzay araçlarının Güneş Sistemi’nde her hangi bir yere iniş yapabileceğini ve Mars görevinin ilk test uçuşu olacağını açıkladı.

Firmanın mevcut Dragon adlı uzay aracının geliştirilmiş bir versiyonu olacak Red Dragon, aynı zamanda Dragon 2 olarak da biliniyor.

Red Dragon uzay aracı, Musk’ın belirttiği gibi Güneş Sistemi’nde herhangi bir yere inebilecek olmasını, kendisine güç veren sekiz adet SuperDraco adlı motora borçlu.

Tam yüzeye yaklaşıldığı anda devreye girerek itiş gücü uygulayan motorlar, Red Dragon’un Mars’a yavaş ve kontrollü bir şekilde iniş yapabilmesine olanak sağlayacak. Bir nevi firmanın daha önce fırlattığı Falcon 9 roketlerine benzer bir mekanikte olduğunu da söyleyebiliriz.

Hizalanma sorunundan kaynaklı Mars’a yalnızca spesifik zamanlarda uzay aracı fırlatılabildiğinden, eğer SpaceX 2018 tarihini kaçırırsa görevi en erken 2020 yılına ertelemek zorunda kalacak.

Örneğin Avrupa ve Rusya uzay ajansları, ExoMars adlı Mars görevinin ilk parçasını oluşturan uzay aracını bu yıl içerisinde fırlatmışlardı ancak ikinci parça için 2018 yılını bekliyorlar.

SpaceX, Red Dragon görevinin temel amacının ne olduğu ile ilgili henüz net bir bilgi paylaşmadı. Bilimsel bir amaç da olabilir veya firma yalnızca mevcut teknolojilerini sergilemek istiyor da olabilir. Her halükarda gelecekte Mars’ın kolonileştirilebilmesi adına önemli bir adım olacağı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.