Fortigate SSL VPN Kurulumu

VPN internet üzerinden şifreli ve güvenli veri iletişimini sağlamak için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji ile uzaktan sisteme dahil olan kişiler ilgili network’e fiziksel olarak bağlıymış gibi hareket edebilirler. Bu makalemizde VPN teknolojisinin güvenli kullanım yollarından biri olan SSL VPN bağlantısını Fortigate cihazı üzerinde nasıl aktif hale getirebileceğimizi öğreneceğiz.

Devamı »

Fortigate belirli siteler hariç bütün siteleri yasaklamak

Fortigate kullanan bazı kurumlarda belli kullanıcıların sadece izin verilen web sitelerine girmeleri gerekebilir. Örnegin muhasebe departmanının bankalara ve SSK’nın sitesine girmesi yeterlidir. Yöneticiler tarafindan da başka sitelere girmeleri istenmeyebilir.
Bu makalemizde Fortigate üzerinden bu kısıtlamanın nasıl yapılacağını öğreneceğiz.

Devamı »

Fortigate kurulumu resimli anlatım

Aşağıdaki yapıda olan bir network için fortigate kurulumu şöyledir. (Buradaki yapıda tek internet bağlantısı ve serverlar vardır. Server’ların özel olarak korunması için DMZ portuna bağlanmıştır.

Devamı »

Fortigate Comfort Clients

Fortigate cihazlarını kullanan arkadaşlar bilir, client pc lerde bir dosya indirmeye çalıştığınızda önce uzun bir bekleyiş, ardından kaydet penceresi gelir ve kaydet butonuna tıklar tıklamaz dosya indirilmiş olur.

Devamı »