Sony Xperia Z4 ile Z3 Arasındaki Farklar

Japonya‘da tanıtımı yapılan Sony Xperia Z4 ile Xperia Z3 modellerini karşılaştırdık. Xperia Z4 selefi Xperia Z3’e göre ne gibi iyileştirmeler içeriyor? Detaylar haberimizde.

sony-xperia-z3-xperia-z4

Sony’nin Berlin‘de düzenlenen IFA 2014 etkinliğinde tanıtılan Xperia Z3 modelinden sonra, tüm gözler bir sonraki model Xperia Z4’e çevrilmişti.

Ne zaman tanıtılacak diye merakla beklenen akıllı telefon sürpriz bir şekilde Japonya’da tanıtıldı.

Sony Xperia Z4, firmanın günümüz trendlerine uyan akıllı telefonu olarak dikkat çekiyor. Bataryası Galaxy S6, Galaxy S6 Edge ve HTC One M9 gibi modellerden hala daha güçlü olan cihaz, batarya gücü olarak Xperia Z2 ve Z3’ün biraz gerisinde. Bunu da cihazın epey hafiflemesi ve incelmesine bağlayabiliriz.

Snapdragon 810 işlemcisiyle güçlenen Xperia Z4, genel olarak revize edilmiş bir Xperia Z3 denilebilir. Peki Xperia Z4, Xperia Z3’e göre farklı olarak bizlere neler sunuyor? Sizler için karşılaştırıyoruz.

Sony Xperia Z4 ile Xperia Z3 Karşı Karşıya

İşlemci ve Donanım

2.5 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemcisi, Adreno 330 grafik işlemcisi ve 3 GB RAM’den gücünü alan Xperia Z3, Full HD ekranlı bir telefona göre güçlü bir donanıma sahipti.

Xperia Z4’te ise 1.9 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Snapdragon 810 işlemcisi kullanılıyor. 4 tane ARM Cortex A53, 4 tane de ARM Cortex A57 çekirdeğinin toplamından gücünü alan işlemci, 64 bit destekliyor.

Grafik birimi Adreno 430’a yükselen Xperia Z4, yine 3 GB RAM ile geliyor. Fakat yeni işlemcinin RAM kontrolcüsü hızlandığı için, RAM performansı daha yüksek olacak.

Full HD ekran ve Snapdragon 810 işlemci ikilisi, daha önce incelediğimiz HTC One M9 modelini akıllara getiriyor. Xperia Z4 ile One M9, benzer bir performans karakterine sahip olacak.

Xperia Z4, 32 GB dahili depolamaya sahip. Cihazın kullanıcıya bıraktığı miktar ise 23 GB seviyesinde. Ayrıca SD kart desteği de var.

Kasa Yapısı ve Tasarım

Xperia Z2’ye göre Xperia Z3, kasada 11 gram hafifledi ve 1 mm inceldi yani Xperia Z3, 7.3 mm kalınlığa ve 163 gram ağırlığa sahip.

Xperia Z4’te durum ne? Xperia Z4’ün en kalın noktası 6.9 mm olarak dikkat çekiyor. Xperia Z3’e göre 0.4mm’lik bir incelme söz konusu.

Sony Xperia Z4’ün ağırlığını da ciddi derecede azaltmış. Cihaz 144 gram ağırlıla, 163 gramlık Xperia Z3’ün epey ilerisinde.

Metal çerçeve, çift taraflı cam ve genel tasarım detaylarıyla Xperia Z3’e benzeyen Xperia Z4, yine Xperia Z3 gibi IP68 korumasına sahip.

Yani kasada incelme ve hafifleme var. Fakat tasarımda büyük bir değişim yok.

Ekran

Sony, Xperia Z ailesinde pek ekran özelliklerini değiştirmedi. Kullanılan panel yapısı Z1, Z2 ve Z3’te değişiklik gösterdi ve en güzel halini Xperia Z3’te aldı.

Xperia Z3’teki 600 nit parlaklığında Full HD çözünürlüğünde ve 5.2 inç büyüklüğündeki ekran, benzer bir formda Xperia Z4’te de kullanılıyor. Xperia Z4’teki ekranda ayrıca TRILUMINOS ve Live Colour LED özellikleri de yer alıyor.

Genel olarak Xperia Z3’teki ekran deneyimi, Xperia Z4’te de karşımızda.

Kamera

Xperia Z4’ün ana kamerası 20.7 Megapiksel çözünürlüğünde ve ön kamerası ise 5.1 Megapiksel çözünürlüğünde.

Ana kamerasına baktığımızda Xperia Z3 ile aynı özellikler dikkat çekiyor. Xperia Z3’teki 12800 ISO değeri bile aynen korunmuş.

Esas farklılık ise ön kamerada. Xperia Z3’teki 2.2 Megapiksellik kamera, yerini yeni nesil 5.1 Megapiksellik kameraya bırakıyor.

Batarya

Xperia Z2’nin sevilen özelliklerinden olan 3200 mAh’lik batarya, cihazı inceltme ve hafifletme çalışmaları sayesinde Xperia Z3’te 3100 mAh seviyesine düşürülmüştü.

Xperia Z3’e oldukça yeterli gelen 3100 mAh’lik batarya, Stamina modla beraber yoğun kullanmazsanız cihaz 2 gün pil ömrü sunabiliyor. Gayet güçlü bir pile sahip diyebiliriz.

Xperia Z4’te batarya yine geriye gitmiş. Yani cihazın incelmesi ve hafiflemesi yine biraz bataryadan kırıplarak olmuş.

2930 mAh’lik bataryanın güç verdiği Xperia Z4, Xperia Z3’e göre 170 mAh daha düşük pil gücüne sahip. Ayrıca Snapdragon 810’un, 801’e göre daha fazla güç tükettiğini de hatırlatalım.

Yazılım

Android 5.0.2 Lollipop ile gelen Sony Xperia Z4, güncelleme almış Xperia Z3 ile aynı yazılıma sahip diyebiliriz. Firma yeni bir arayüz duyurmadı. Görsellere de baktığımızda arayüzün aynı kaldığını görüyoruz.

Yani Xperia Z4’te Neler Değişmiş?

İşlemci: Ciddi bir hız farkı olacaktır.
RAM – Depolama: Benzer
Ekran: Benzer
Kasa yapısı: İncelmiş ve hafiflemiş
Tasarım: Benzer
Ana kamera: Benzer
Ön kamera: Yenilenmiş
Batarya: 170 mAh eksilmiş
Yazılım: Benzer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir