Sadece Işık Kullanılarak Bir Nesne Uçuruldu

Işık

Pennsylvania Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları sadece ışık kullanarak bir nesneyi uçurmayı başardılar.

Işık Kullanılarak Nesne Uçuruldu

Bilim insanları yalnızca ışık kullanarak kurşun kalem kalınlığında bir nesneyi uçurdular. Bu teknoloji Dünya atmosferi ile ilgili çalışmalardan Mars araştırmalarına kadar birçok alanda bilim insanlarının en büyük yardımcısı olabilir.

Söz konusu teknoloji şimdilik son kullanıcıya ürünler geliştirmekten ziyade bilimsel çalışmalarda kullanılacak. Bilim insanları deneyde görünmez aerosol‘lerde akışkanlış oluşturmak ve mikroakışkan cihazlarda parçacıkları ayırmak için kullandıkları fotoforez‘i ilk kez gözle görülür bir nesneyi hareket ettirmek için kullandılar. Deney ekibinin başındaki isim olan Mohsen Azadi, çalışmaları esnasında ne görmeyi beklediklerini dahi bilmediklerini ifade etti.

Işıkla Hareket Ettirilen Nesneler NASA’nın da İlgisini Çekmiş

Hareket ettirilen Mylar tabaka‘nın çapı, hemen hemen bir kurşun kalemin çapı kadar olsa da yalnızca ışık kullanılarak bir nesnenin hareket ettirildiği düşünüldüğünde bilim insanları için çok büyük bir gelişme olarak kabul ediliyor. Peki bu teknoloji bilim insanlarına nasıl bir fayda sağlayacak?

Bilim insanları bu teknoloji üzerinde daha fazla araştırma yaparak yalnızca ışıkla hareket ettirilen küçük sensörlerin, Dünya atmosferinin yerden 50 ila 80 kilometre yükseklikteki bölgesi olan mezosfer‘e taşınabileceği bir uçuş sistemi geliştirilebileceğini söylüyorlar. Ayrıca bu teknoloji Mars araştırmalarında NASA’nın da çalışmalarına yardımcı olabilir.

Kızıl Gezegen’in atmosferindeki basınç, mezosferdeki basınç seviyesi ile büyük benzerlik gösteriyor. Dolayısıyla yalnızca ışık enerjisi ile hareket ettirilebilen sensörler, Mars atmosferindeki bileşim ve sıcaklık verilerinin toplanması ve Dünya’ya iletilmesi konusunda yardımcı olabilir.

Bilim İnsanlarının Uçurduğu Nesnenin Videosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.