Mars yüzeyindeki araştırmalarına devam eden NASA robotu Curiosity, Mars yüzeyi hakkında gizemli bir keşifte bulundu. Yeni keşif ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

dunya-mars

NASA’nın başarılı Mars projesi Curiosity Mars yüzeyinde yaptığı araştırmalarına devam ediyor. Bir nevi ayaklı laboratuvar konumunda olan Curiosity, Mars yüzeyinden aldığı numuneleri test ederek sonuçları NASA’ya gönderiyor.

Son olarak ise Curiosity’nin analiz sonuçları belirli bir bölgede yer alan toprağın silisli toprak olduğunu gösterdi.

Mars Dünya Gibi Bir Geçmişe Sahip Olabilir

Curiosity’nin elde ettiği bu yoğun silisli toprak örneği, Mars’ın geçmişi ile ilgili bilgi edinilmesi açısında büyük önem taşıyor. Her ne kadar Dünya’da silisli toprak çok sıradan bir bulgu olsa da, Mars yüzeyinde rastlanması heyecan oluşturdu. Zira Mars’ta yoğun silisli toprak barındıran bölgenin bulunması, o bölgenin geçmişinde tıpkı Dünya’daki gibi su rezervlerini bulundurduğu anlamına geliyor.

mars

Hatırlanacağı üzere NASA, daha önce Mars yüzeyinde sıvı su olduğunu düşündüklerini açıklamıştı. Ancak elde edilen bu yeni gelişme Mars araştırmalarını Dünya ile benzerlik odağı doğrultusunda hızlandıracağa benziyor.