NASA İnsanlı Ay Misyonunda SpaceX İle Çalışacak

NASA Artemis SpaceX Uzay Aracı

NASA‘nın insanlı Ay misyonu olan Artemis programı‘nda SpaceX ile çalışacağı açıklandı.

NASA Artemis Programı’nda SpaceX İle Çalışacak

NASA, 2024’te gerçekleştirilmesi planlanan insanlı ay görevi Artemis için birlikte çalışacağı firmayı seçti. NASA’nın astronotlarını Ay’a SpaceX’in uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve testlerine başladığı roketi Starship indirecek.

Uzay görevlerinde önümüzdeki yılların gündemi insanlı misyonlar. Önce Ay’a daha sonra da kızıl gezegen Mars‘a gerçekleştirilmesi planlanan insanlı uzay görevleri var ve bu görevlerin ana kahramanları da NASA ve SpaceX. SpaceX özellikle Mars’a insan taşıma konusunda oldukça kararlı ve uzun yıllardır hazırlıklarını yapıyor. Mars’a insan taşıma yolunda atılacak adımların başında ise öncelikle Ay’da insanlı msiyonların gerçekleştirilmesi ve burada yeni uzay istasyonlarının kurulması geliyor.

Ay Yüzeyinde Yaşam Alanları İnşa Edilecek

Artemis programı ile 2 NASA astronotu Ay yüzeyine iniş yapacak. Ayrıca misyonda Ay’ın farklı bölgelerinde keşifler gerçekleştirilecek ve Ay yüzeyinde yeni yaşam alanları inşa edilecek. İnşa edilecek bu yaşam alanları ve uzay istasyonları, gelecekte yapılması planlanan Mars görevlerinde kullanılacak. NASA, Artemis programında farklı iş ortakları ile çalışacak ve Ay’a güvenli insanlı iniş noktasında ilk iş ortağı ise yapılan açıklamaya göre Elon Musk‘ın firması SpaceX olacak. SpaceX, NASA astronotlarını Ay yüzeyine indirmek için Starship’i kullanacak.

NASA’nın Artemis programında yapılacak bu insanlı Ay misyonunda astronotlar doğrudan Starship ile seyahat etmeyecek. Önce Ay yörüngesine NASA’nın kendi sistemleri ile fırlatılacak olan 4 astronottan ikisi SpaceX’in insanlı iniş sistemine yani Starship’e transfer edilecek. Daha sonra bu 2 astronot Ay yüzeyine indirilecek ve burada Ay’ın farklı bölgelerinde incelemeler gerçekleştirilecek. Sonrasında her 2 astronot da Ay yörüngesine geri dönecek ve burada Starship’ten NASA’nın uzay aracı Orion‘a transfer olacaklar.

NASA SpaceX’e 2.89 Milyar Dolar Ödeme Yapacak

NASA’nın açıklamasına göre bu Ay görevi, NASA ve iş ortaklarının bir sonraki büyük adımı atmaya hazır olmalarını sağlayacak. NASA, Artemis programında birlikte çalışmak için SpaceX’e 2.89 milyar dolar ödeme yapacak. Bu büyük anlaşma Elon Musk’ın rakibi olan Jeff Bezos‘a karşı aldığı bir diğer zafer olarak yorumlanıyor. Ancak NASA, gelecek fırlatmalar ve insanlı görevler için Jeff Bezos’un firması Blue Origin‘in ve yarışa katılan bir diğer firma olan Dynetics‘in gelecekte yeniden teklif vermesinin mümkün olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir