Musk: Mars’a Gidecek İnsanlar Muhtemelen Ölecek

Elon Musk Mars

SpaceX‘in kurucusu ve CEO‘su Elon Musk Mars’a gidecek insanların muhtemelen öleceğini söyledi.

Elon Musk’tan Mars’a Gidecek İnsanlarla İlgili Önemli Açıklama

Elon Musk gelecekte Mars’a gidecek insanlar için önemli bir uyarı yaptı. Musk bu insanların bir kısmının muhtemelen öleceğini ifade etti. SpaceX şirketi Kızıl Gezegen Mars’a yapmayı planladıkları turistik yolculuklar için çalışmalarına devam ediyor. Ancak bu seyahatler bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

SpaceX ve Tesla şirketlerinin CEO’su Elon Musk geçen hafta bir canlı yayına katıldı. Musk, SpaceX’in bir gün Mars’ta ticari turizmi gerçekleştireceğini söyledi. Daha sonra Mars’a yapılacak seyahatlerin tehlikelerini de anlattı. Musk; “Muhtemelen başlangıçta bir grup insanın öleceği” konusunda uyarı yaptı.

Karbon Giderimi Projesi’ne 100 Milyon Dolar Ödül

Tesla CEO’su Elon Musk, XPrize Vakfı kurucusu ve başkanı Peter Diamandis ile geçtiğimiz Perşembe günü bir canlı yayın yaptı. Bu canlı yayında 100 milyon dolar ödüllü Karbon Giderimi Projesi‘ni duyurdular. Bu projenin amacı atmosfere salınan tehlikeli derecede yüksek emisyonları azaltmak. Paris İklim Anlaşması’na göre bu yüzyılın sonunda küresel sıcaklık artışları 2 derecenin üzerinde kalacak. Ancak bu hedefe ulaşmak için yeni projelere ihtiyaç var. Onlardan birisi de karbon giderimi. Karbon yakalama sistemi, karbondioksiti yakalayıp sıkıştırıyor ve CO2’yi havaya salmak yerine yeraltına gömüyor.

Soruları yanıtlayan Elon Musk, gelecekte Mars’ta koloni kurma ihtimali hakkında da konuştu. Mars’a giden insanların bir kısmının ölme ihtimalinden bahseden Musk, zenginler için bir kaçış olmadığını ifade etti. Mars’taki ilk kolonileşmeler için SpaceX şirketi Starship uzay araçlarını tasarlıyor.

Mars’tan Canlı Dönemeyebilirsiniz

Mars seyahatleri için çalışan Musk, Kızıl Gezegen’in tehlikeleri hakkında uyarı yaptı. Bu yolculuklarla ilgili; “Tehlikeli, rahatsız edici, uzun bir yolculuk. Canlı dönemeyebilirsiniz.” dedi. Daha sonra Peter Diamandis; “Ve adın tarihe geçecek” dedi. Ancak Musk, insanları Mars’ın tehlikeleri hakkında bilinçli olmaya davet etti: “Rahatsız edici olacak ve muhtemelen iyi yemek yemeyeceksiniz. Ama böyle bir yolculuk ne kadar çetin ve tehlikeli görünse de kulağa çekici geliyor.” ifadelerini kullandı.

SpaceX Tesla’yı Gölgede Bıraktı

Elon Musk, insanları Ay’a ve Mars’a taşıyacak olan SpaceX projelerine odaklanıyor. Bu projeleri, elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ilk girişimlerini büyük ölçüde gölgede bıraktı. ABD California merkezli SpaceX’in bir fırlatma sahası ve Teksas’ta tesisleri var. Firma uzay araştırmalarına önemli ölçüde katkıda bulunan ilk özel şirket olma yolunda. Elon Musk, SpaceX’i Kızıl Gezegen’de kolonileşmeyi sağlamak ve uzay taşımacılığı maliyetlerini azaltmak için 2002 yılında kurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir