Mars’ta İlk Üssün Nereye Kurulacağı Açıklandı

Mars Koloni

Elon Musk, Mars‘a insanlı iniş yapıldıktan sonra ilk üssün nereye kurulacağını açıkladı.

Elon Musk Mars’ta İlk Üssün Nereye Kurulacağını Açıkladı

SpaceX firmasının CEO‘su Elon Musk, Mars’taki ilk üssün hangi bölgede olacağına resmiyet kazandırdı. Mars’ın kolonizasyonu konusunda çok tutkulu bir isim olan Elon Musk, ilk üs için gezegenin en kuzey noktasını seçtiğini açıkladı.

Farklı gezegenlerde insanların kolonizasyonu, genelde bilim kurgu külliyatında kendine yer bulsa da son yıllarda bu kolonizasyonun gerçekleşme ihtimali çok daha yüksek sesle ifade edilir oldu.

Farklı gezegenlerin kolonizasyonu denildiğinde şimdilik en muhtemel olan kızıl gezegen Mars diyebiliriz. Mars’ın, insanlığın ilk kolonileştireceği gezegen olması amaçlanıyor. SpaceX firmasının CEO’su Elon Musk da Mars’ta kurulacak insanlı yaşam konusunda en tutkulu isimlerden birisi.

SpaceX firmasının CEO’su, daha önce yaptığı açıklamada, Mars’ta tamamen işlevsel ve kendi kendine yetebilen bir koloninin önümüzdeki 10 yılda kurulamayacağını, bunun için Mars’a binlerce uçuş gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Ünlü iş insanı, 2020 Mars Society Virtual Convention sırasında Mars’ın yüzeyinde kurulacak ilk üssün bölgesini seçti. Buna göre tesis, kızıl gezegenin en kuzeyine konumlandırılacak. Tamamen buzdan oluşan bu bölge, gelecekteki kolonistlerin solunabilir hava ve enerji için kullanılabilecek.

SpaceX’in Mars’a ilk Starship uçuşunun 4 yıl içinde gerçekleştirileceğini ifade eden Musk, gelecekteki kolonistlere de uyarılarda bulundu. Mars’a yolculuğun tek yönlü olabileceğini söyleyen Musk, ancak her ne olursa olsun bunun oldukça görkemli olacağını da dile getirdi.

Musk Mars’ta Nükleer Bomba Patlatmayı Önermişti

Aykırı çıkışları ile dikkat çeken ve Mars konusunda oldukça tutkulu olan Elon Musk, Mars’a nükleer silahla saldırmak istemişti. Musk’ın bu isteğinin ve inancının arkasında yatan şey ise, Mars’ın dünyalaşmasını hızlandıracağını düşünmesiydi.

Musk, Mars’ta gerçekleştirilecek nükleer bomba patlamasından sonra gezegenin kutuplarındaki buzul örtüsünün eriyeceğini ve gezegenin atmosferine devasa miktarda karbondioksit salacağına inanıyordu. Böylece sera etkisi oluşacak gezegenin hava basıncı ve sıcaklığı da artacaktı.

Elon Musk’ın Yeni Fikri Dev Aynalarla Mars’ın Yüzeyini Isıtmak

Elon Musk bir süre sonra nükleer bomba patlatma fikrinden vazgeçmişti. Musk bu fikrine alternatif olarak dev aynalarla Mars’ın yüzeyini ısıtmayı teklif etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.