Mars’a Nükleer Bomba Atılacak

SpaceX‘in yürüttüğü Mars projesi için çok ilginç bir çalışma hayata geçirilecek. NASA‘dan önce kızıl gezegene varmayı hedefleyen SpaceX, Mars’ta nükleer bomba patlatmayı planlıyor.

nukleer-bomba

NASA’nın Mars yolculuğuna kısa bir süre kala uzay çağımızın başlangıcı olan son günlerde ilginç gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor. SpaceX, NASA ile ortak yürüttüğü Mars projesinin yanında kendi münferit kızıl gezegen seyahatini de finanse etmeye devam ediyor. SpaceX’in Yönetim Kurulu Başkanı Elon Musk, çok ilginç ve radikal bir proje üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Oksijen ve Sıcaklık İçin Bombalanacak

Gelen haberlere göre SpaceX, NASA’nın Mars yolculuğundan önce kızıl gezegene ulaşacak. Ancak bundan daha önemlisi ise SpaceX’in Mars’ı nükleer başlıklar ile bombalama hazırlığında oluşu. Elon Musk, yaptığı açıklamada projenin detaylarına değindi. “Mars, atmosferi bakımından çok sıcak bir gezegen değil. Koloni çalışmalarımızda ise oraya giden insanların sürekli cam bölmeler içerisinde yaşamalarını bekleyemeyiz. Nefes alınabilir atmosfer oluşturmak ve gezegenin sıcaklığını Dünyamız ile ortalama seviyeye getirmek için Mars’ın muhtelif noktalarında 12 adet nükleer başlık patlatmayı düşünüyoruz. Özel olarak tasarlanan bu bombalar sayesinde hem gezegenin atmosfer sıcaklığı artacak hem de nefes alınabilir bir ortam için ilk adım atılacak.”

Devrim niteliğindeki bu proje SpaceX jeofizik mühendisleri tarafından iki yıldır üzerinde çalışılan bir plan. Buna göre patlayan nükleer başlıklar gezegene ani sıcak hava dalgası yayacak. Aynı zamanda açığa çıkan oksijen ise gezegenin atmosferine doğru yükselecek. Sıcak hava ile atmosferde sıkışacak olan oksijen zamanla kendisini yenileyecek ve Mars’ta nefes alınabilir bir ortam sağlanacak. Teorik açıdan ve matematik hesaplamalarından yola çıkarak bu durum mümkün gibi gözükebilir fakat uzay doğasının nükleer başlıklara vereceği tepki ne olur muamması bizleri endişelendirmiyor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.