okey oyna

Mars’a Giden İnsanlar Cam Kubbelerde Yaşayacak

Mars Cam Kubbe Koloni

SpaceX’in CEO‘su Elon Musk Mars’a giden ilk insanların cam kubbelerde yaşayacağını açıkladı.

Mars’a Gidecek İlk İnsanlar Nasıl Bir Ortamda Yaşayacak?

Twitter hesabından yeni açıklamalar yapan Elon Musk, Mars‘ın yaşanılabilir bir gezegene dönüştürülmesinin uzun bir zaman alacağını ifade etti.

Birkaç gün önce Astronomiaum isimli Twitter hesabı, kısa bir süre önce dünyanın en zengin 3. insanı olan Elon Musk’ın 2017 yılında yapmış olduğu “2050’ye kadar Mars’ta 1 milyon insandan oluşan bir koloni kurma” açıklamalarını hatırlatarak “Bu mümkün mü Elon Musk?” şeklinde bir tweet paylaşmıştı.

Elon Musk: Kızıl Gezegen’de Yaşam Mümkün

Elon Musk’ın bu tweete “Mümkün!” şeklinde yanıt vermesinden sonra Astronomiaum, Elon Musk’a insanların Mars’a gittiklerinde Kızıl Gezegen’in yaşamı destekleyecek bir ortamın oluşturulup oluşturulamayacağını ve SpaceX’in insanların Mars’ta hayatta kalmak için başka bir yol sunup sunmayacağı sorularını sordu.

Elon Musk bu sorular üzerine ise Mars’ta kurulması hedeflenen kolonilerdeki insanların nasıl hayatta kalacakları ile ilgili kapsamlı bilgiler paylaştı ve “(Mars’ta) Hayat, ilk başta cam kubbelerde olacak. Nihayetinde ise (Mars), Dünya gibi yaşamı desteklemesi için şekillendirilecek.” ifadelerini kullandı. Bu açıklama, Mars’ta kurulacak ilk kolonilerin, zamanlarını Mars’ı yaşanılabilir bir gezegen haline getirmekle harcayacakları anlamına geliyor.

Kızıl Gezegen’e Gidecek İnsanlar Koloni Çalışmaları Yapılacak

Astronomiaum, bu açıklamalar üzerine bazı çalışmaların mevcut teknolojiler ile Mars’ı yaşanılabilir bir gezegen haline getirmenin mümkün olmadığını gösterdiğini, SpaceX’in bu durum karşısında nasıl bir çözüm sunacağını sorması üzerinde ise Elon Musk, Mars’ı yaşamı destekleyen bir gezegen haline getirmenin tek bir nesilde çözülemeyecek kadar yavaş işleyecek bir süreç olacağını, bu nedenle Kızıl Gezegen’e giden ilk insanların orada bir koloni kurmakla ilgileneceklerini ve bu şekilde gelecek nesillere insanların gelişimini gösteren kalıntılar bırakacaklarını söyledi.

 2.397 defa okundu

1 Yorum

  1. Eğer gezegen ultra viyole ışınlarını filtreleyen atmosferik tabakalara sahip değilse ki olsa bile o camlar mercek etkisi yapmaz mı buna dair güvenlik tedbiri yapılıyor mu bununla alakalı bir açıklaması var mı ?

    Gezegende insanların oksijen ihtiyacını nasıl karşılıyacak Mars’ta yaşanabilir oksijen var mı yada oksijen sağlayacak madenlere sahip mi ?

    Dünyada ki biyolojik gelişmelere dair önlem alınamaz iken bugün mars’ta bilinmeyen biyolojik bakterilere ve diğer biyolojik olgulara karşı ne gibi önlemler geliştiriyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir