okey oyna

Mars Yüzeyinin Altında Göl Keşfedildi

Mars

İtalya‘daki Roma Tre Üniversitesi‘nde araştırma yapan bilim insanları Mars yüzeyinin altında birçok göl olduğunu keşfettiler.

Kızıl Gezegen’in Yüzeyinin Altında Göller Bulundu

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği bu çalışma ile elde edilen sonuçlar, daha önceki bulguları da destekler nitelikte.

Gelecekte kolonileştirilmesi düşünülen gezegenlerden olan Mars, bilim insanları tarafından yıllardır araştırılıyor. Yapılan yeni bir bilimsel çalışmaya göre Kızıl Gezegen‘in yüzeyinin altında birçok göl yer alıyor.

Roma Tre Üniversitesi’nden Elena Pettinelli‘nin liderliğini yaptığı ekibin yürüttüğü çalışmada, bilim insanlarının Antarktika buzullarının altındaki göller üzerinde yaptığı çalışmalarda kullanılan teknikler kullanıldı. Araştırmacılar gezegenin yüzeyini taramak için MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding) adı verilen bir sistem kullandı.

2018 Yılındaki Çalışma Doğrulandı

MARSIS gezegen boyunca radar darbeleri gönderiyor. Bu radar darbeleri geri dönmeden önce Mars’ın yüzeyinin altına ulaşıyor. 2018’de gerçekleştirilen bir çalışmada, Mars’ın yüzeyinin altında büyük bir göl bulunuyor ancak bilim insanları o dönemde, bulunan şeyin su olduğu sonucuna varılacak kadar veri toplanıp toplanmadığı konusunda şüpheye düşüyorlar.

Elena Pettinelli tarafından yürütülen yeni çalışma 2018’de elde edilen bulguları doğruluyor. MARSIS’in topladığı veriler, burada sıvı su olduğuna işaret ediyor. Ayrıca çalışmayı yapan ekip, bunun yalnızca büyük bir göl olmadığını bir hipersalin (deniz suyundan daha fazla tuzluluk olması) çözeltisi olarak nitelendirilebilecek bir göl ağı olduğunu keşfetti.

Mars’taki Uzaylı Yaşamı İhtimalini Artırdı

Gölün bu kadar tuzlu olması, göllerin bulunduğu Mars’ın güney kutbunun dondurucu soğuğuna rağmen göllerin donmadan sıvı olarak kalmasını sağlayan şey oldu. Bilinen anlamda yaşamın var olabilmesi için sıvı suyun bir gereklilik olduğunu düşünecek olursak, bu çalışma Mars’taki uzaylı yaşamı ihtimalini ilerletmeye yardımcı olabilir. Ekip çalışmayı daha da ileri götürmek için gerekli adımları atmak için hazır durumda.

 1.260 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir