Gizli Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

Gizli numara engellemenin nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detaylar yazımızda.

Kimliğinin ortaya çıkmasını istemeyen kişiler tarafından telefon numarası gizlenerek yapılan aramalar çok rahatsız edici bir hale gelebiliyor. Bu sorundan kurtulmak için gizli numaraları engellemenin nasıl yapılağını sizlere detaylı olarak anlatacağız.

Gizli numaralardan gelen aramaları istemediğinizi operatörünüze bildirmeniz durumunda numarasını gizleyerek arama yapan kişilere bu şekilde yapılan çağrıları kabul etmediğiniz söyleniyor ve arama telefonunuza ulaşmadan sonlandırılıyor.

Android Gizli Numara Engelleme

Gizli numaralardan gelen aramaları engelleme işlemi akıllı telefonlardan bağımsız olarak doğrudan GSM operatörleri aracılığı ile gerçekleşiyor.

iOS Gizli Numara Engelleme

Google Play‘de ve App Store’da gizli numara engelleme işini yaptığını söyleyen birçok uygulama yer alıyor. Bu uygulamalar genelde telefon numarası görünmeyen aramaları doğrudan meşgule atarak size ulaşmalarını engelliyor.

GSM operatörü tarafında engelleme yapmak ek uygulama ile uğraşmaktan kurtarırken gizli aramaların meşgule düşmesi yerine hiç gelmemesini sağlayarak köklü bir çözüm sunuyor.

Turkcell Gizli Numara Engelleme

Gizli numaralardan gelen aramaları engelleme hizmetini ücretsiz olarak abonelerine sunan Turkcell bu hizmetin aktif olduğu bir aboneye gizli numaradan arama yapanlara otomatik olarak “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsunu yapıyor.

Turkcell hattınızda gizli numaraları engellemek için telefonunuzun arama ekranında *253# tuşlayıp arama yapmanız yeterlidir.

Ancak Turkcell gizli numaradan arama kısıtlama servisinin analog santrallarden ve yurtdışından yapılan gizli aramaları kapsamadığını belirtiyor.

Vodafone Gizli Numara Engelleme

Vodafone’da gizli numaralardan sizi arayanların ulaşamaması için gerekli hizmetini ücretsiz sağlıyor. Gizli numaralardan gelen çağrıları Vodafone’da engellemek için gerekli başvuruyu Online Self Servis, Sesli Yanıt Sistemi veya SMS üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Biz size en kolay başvuru yöntemi olan SMS’i anlatacağız.

Telefonunuzun Mesajlar bölümüne gelerek 7046’ya GIZLI AC yazarak bir SMS göndermeniz gizli numaraya kapalı servisini aktif etmeniz için yeterli olacaktır.

Turkcell’de olduğu gibi Vodafone’da analog santrallarden ve yurtdışından yapılan gizli aramaların engellenemediğini belirtiyor.

Türk Telekom Avea Gizli Numara Engelleme

Türk Telekom veya yıllardır bilinen adıyla Avea diğer operatörlerde olduğu gibi özel numaraları engelleme servisini ücretsiz olarak abonelerine sunuyor. Numarasını gizleyerek arayan kişiye sizin gizli numaralardan çağrı kabul etmediğiniz bilgisi veriliyor.

Türk Telekom’un gizli numara engelleme servisini aktif etmek için birden fazla seçenek buluyor. En basit yöntem ise telefonunuzun arama ekranında *253# tuşlayıp arama tuşuna basmanız yeterli. Bu işlemden sonra gizli numaradan arayanlar sizi rahatsız edemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir