Elon Musk: 100 Bin Dolar Verenler Mars’a Gidebilir

Elon Musk Mars

SpaceX‘in CEO‘su Elon Musk verdiği röportajda 100 bin dolar verenlerin Mars‘a gidebileceğini açıkladı.

100 Bin Dolar Verenler Mars’a Gidebilecek

Teknoloji gündeminden nereedeyse hiç düşmeyen Elon Musk şimdi de Mars biletinin fiyatını tartışmaya açtı. SpaceX şirketinin CEO’su verdiği son röportajında “Mars bileti için 100 bin dolarlık varsayımsal fiyatın” herkese uygun olacağını ifade etti.

Elon Musk’ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX önümüzdeki yıllarda Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir inşa edecek. Starship roketi ile insanları Mars’a taşımayı ve Kızıl Gezegen‘de yeni bir hayat kurmayı amaçlıyor. Dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk ise Mars’a gitmek isteyen kişilere bazı tavsiyelerde bulundu.

TED Konferansı Başkanı Chris Anderson ile yaptığı son röportajda ilginç bilgiler veren Musk tekrar gündeme geldi. Chris Anderson Mars yolculuğunun olası fiyatını ve bu biletin birkaç yüz bin dolara kadar düşüp düşmeyeceği sorusunu Musk’a yöneltti.

Mars’ta Şehir İnşa Etmek İçin 1 Milyon İnsana İhtiyaç Var

Elon Musk ise Mars’a gidecek roketteki bir koltuk fiyatın ekonomik unsurlar tarafından belirleneceğini ifade etti. Musk’a göre Mars’ta şehir inşa etmek için yaklaşık bir milyon insana ihtiyaç var. Bu nedenle Mars seyahatinin her bütçeye uygun olarak fiyatlandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Musk, Chris Anderson ile yaptığı röportajın 46. dakikasında ilginç bir açıklamaya yer verdi. Dünya’nın en zengin iş insanına göre Mars’a gitmek 100 bin dolara mal oluyorsa bu parayı biriktiren herkes Mars’a gidebilir:

“Mars’a taşınmak 100 bin dolara mal olacaksa bence hemen herkes çalışıp bu parayıbiriktirebilir ve nihayetinde 100 bin dolara sahip olabilir ve eğer isterse Mars’a gidebilir. Biz gitmek isteyen herkesi Mars’a ulaştıracağız.”

Elon ayrıca Mars’a gitmek için çeşitli yardımlar alınabileceğini de ifade etti. Hükümetlerin desteklerinden faydalanmak ya da banka kredisi kullanmak gibi diğer olası finansman kaynakların da dikkate alınmasını tavsiye etti.

Musk her ne kadar 100 bin dolar üzerinden örnek vermiş olsa da Mars’a gidiş maliyeti daha fazla olabilir. Daha önceki açıklamalarında Mars’a 100 bin ile 500 bin dolar arasında gidiş ve dönüş turu düzenleyebileceğini de belirtmişti.

Elon Musk’ın TED Başkanı İle Yaptığı Röportaj

Musk Musk’ın TED Konferansı Başkanı Chris Anderson ile yaptığı röportajın tamamını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir