Echo ve Print arasındaki farklar

PHP

Her ne kadar iki komut arasında çok fazla hız farkı olmasa da, ikisini birbirinden ayıran bazı özellikler var.
Echo komutu, Print komutuna göre işlemciyi daha verimli kullanır. Aşağıda örnek echo ve print’in 100.000 kez parametresiz çalıştırılması sırasında geçen sürelerin ölçümünü gösteriyor.

Echoing 100000 of nothing
Execution time is 0.037015199661255 seconds.

Printing 100000 of nothing
Execution time is 0.040477991104126 seconds.

Komut adı: echo
Yazım şekli: echo (strint arg1 [,string argn…])
Döndürdüğü değer: yok

Komut adı: print
Yazım şekli: print (string arg)
Döndürdüğü değer: 1 (Her zaman)

1. Print bir fonksiyon gibi çalışarak geriye işlemin başarı durumunu boolean veritipinde bir değer olarak döndürür. Bu yönüyle print altyapısı echo’ya göre biraz daha karışıktır ve bu da icra süresine olumsuz etki eder.

Örnek:

$durum = print "Merhaba php!";

2. Echo bir fonksiyon gibi çalışmaz ve geriye bir değer döndürmez. Bu özelliği ile Print’e göre bir miktar daha hızlıdır.

3. Echo komutu ile virgülle ayrılmış birden fazla ifadeyi yazdırmak “.” katar birleştirme işleci ile birleştirerek yazdırmaktan daha hızlıdır. Print virgülle ayırarak yazmayı desteklemez.

Örnek:

echo $Merhaba, $php;
ifadesi

echo $Merhaba.$php;
ifadesine göre daha çabuk icra görür.

Kaynaklar:
http://www.dvessel.com/node/85
http://www.phpdiary.org/articles/echo-vs-print/
http://www.crazy-media.se/echo-vs-print/

20 Yorum

  1. Mükemmel tespit gerçi ben echo kullanıyorum print kullanmıyorum o şekilde alışmışım iyikide öle alışmışım. Teşekkürler.

  2. Echo kullanmak her zaman daha avantajlıdır. qbasic yapısını bilenler ya da asp programcılığında aşina olanlar Print’i daha çok kullanmakta fakat php programcılığına yeni başlayanlar için echo daha mantıklı ve hızlıdır. Eğer php programcılığına başlayacaksanız echo’yu öneririm.

  3. slm ben c tabanlıyım. üviversitede ve mezun olduktan 3 yıl kadarda c , c++ yazılımcığı yaptım bu yüzden print komutuna daha aşinayım. php de ise yeniyim. ama programcılık bilgime değil hangi dili kullanıcaksam o dilin kod performansına göre hareket etmeyi öğrendim , tecrübe ettim. Her yerde de echo yu daha çok öneriyorlar.

  4. sohbet ve chat kalitesiyle ücretsiz bedava üyeliksiz arkadaş dost sevgili aşk sevgi bulma sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir