Dünya’ya Göktaşı Düştü

4.5 milyar yaşındaki göktaşı geçtiğimiz günlerde atmosferimizden geçerek Avustralya‘ya düştü. Bilim insanları bu taşı bulmayı başardılar ve incelemelere başladılar.

dunyaya-dusen-goktasi

Mars ile Jüpiter arasındaki göktaşı kemerinden geldiğine inanılan bu 4.5 milyar yaşındaki göktaşı, Avustralya Curtin Üniversitesi Jeoloğu Phil Bland tarafından bulundu.

1.7 kg ağırlığı olan uzay cismi, 32 adet uzaktan kumanda edilebilen kamera sayesinde tespit edildi. Bu gözlem cihazları sayesinde, atmosfere giren ateş topuna dönüşen her cisim gözlenebiliyor.

27 Kasım günü, bazı kameraların büyük parlak bir ışığı tespit etmeyi başardığı, o andan sonra Bland’ın takımı cismin yörüngesini saptamaya çalışıp nereye düşeceğini anlamaya çalıştığı aktarıldı.

atmosfere-giren-goktasi

Göktaşının yanmadan önce atmosferden geçebilecek kadar büyük olduğu da aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Düşen Göktaşının Konum Tespiti

Drone ve alan tarayıcıları kullanılarak, Güney Avustralya’da bulunan Eyre Gölü çevresi arandıktan sonra göktaşı çamurun içine saplanmış olarak bulundu. Sert yapıdaki cismin kondrit göktaşı olduğu tahmin ediliyor, bu nedenle çok da nadir bir sonuç beklenmiyor.

goktasinin-dustugu-yer

4.5 milyar yaşında olduğu tahmin edilen göktaşı Dünya’dan daha yaşlı. Tabi göktaşlarını düşünürsek çoğunun Dünya’dan daha yaşlı olduğunu bilmek gerekiyor. Şimdi bilim insanları taşı kesip daha detaylı yaş bilgileri edinmeye çalışacak.

Ayrıca yörüngesiyle ilgili tam bilgi alınmaya da çalışılacak. Şu ana kadar bilinen 50 bin adet göktaşı koleksiyonu mevcut ancak sadece 20 tanesinin yörüngesi biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir