Coin Yakımı Nedir?

Altcoin

Kripto para piyasasında coin yakımı nedir sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Coin Yakımı Nedir?

Kripto paralara ilginiz varsa coin yakımı veya İngilizce ifadesi ile coin burn işlemini sık sık duyuyorsunuzdur. Birçok kripto para biriminde bu işlem zaman zaman yapılıyor. Peki coin yakımı nedir? Geliştiricilerin bu işlemi yapma nedeni nedir?

Coin Yakımı Ne İşe Yarar?

Coin yakımı temel olarak kripto para biriminin arzını azaltma tekniğidir. Coin yakımı kripto para biriminin belirli bir kısmını kasıtlı olarak dolaşımdan kaldırmak amacıyla kullanılamayan bir cüzdana gönderilmesi işlemidir. Hiç kimsenin erişemeyeceği bu adrese gönderilen kripto paralar bir daha kullanılmamak üzere tamamen yok oluyor.

Birçok kripto para biriminin geliştiricisi zaman zaman planlar dahilinde binlerce, milyonlarca hatta milyarlarca coini yakarak bu işlemi yaparlar. Aslında herkes bu işlemi yapabilir ancak plansız olarak yapılan yakım işlemlerinin sadece parayı çöpe atmak olduğunu da belirtelim.

Bu nedenle belirli bir miktarı yakmaya karar verenler çoğunlukla kripto para biriminin geliştiricileri olurlar. Coin yakımı arzı azaltır ve kripto para biriminin tokenlerini daha az bulunur yapar. Arzda yaşanan bu azalma fiyat artışına sebep olabilir. Bu durum yatırımcılara fayda sağlayabilir. Ancak her para birimi için aynı şekilde ilerlemediğinin de altını çizelim.

Hisse Senedini Geri Almaya Çok Benziyor

Coin yakımının ardındaki fikir ise kripto paralardan çok daha öncesine uzanıyor. Hisse senedi geri alımlarına oldukça benzeyen bu işlem benzer şekilde işliyor. Hisse senedi geri alımı hisse senedini çıkaran firmanın hisseleri piyasa fiyatından geri satın alması ve bunları kendi içinde barındırarak piyasadaki toplam hisse sayısını azaltmasıyla gerçekleşiyor. Geri alımlar ve coin yakımı tam olarak eşleşmese de benzer kavramlar olarak karşımıza çıkıyor.

Coin burn 2017 ve 2018 yılında Binance Coin, Stellar ve Bitcoin Cash dahil çok sayıda kripto paranın arzını azaltmak ve fiyatları artırmak amacıyla başladı. Kısa süre içinde popüler olan uygulama diğer birçok kripto paralara da ilham kaynağı oldu. İlk etapta büyük token arzı ile başlayan yeni kripto para birimleri de benzer stratejiler izleyebiliyor.

Hangi Kripto Paraların Yakımı Yapılabilir?

Tüm kripto para birimleri yakılabilir. Kripto para yakma adresine gönderilebilir. Bu da herhangi bir kripto para birimini yakmanın mümkün olduğu anlamına geliyor. Ancak bazı kripto para birimleri belli bir plan doğrultusunda düzenli olarak yakılıyor.

BNB’den örnek verecek olursak Binance toplam token arzını uzun vadede yüzde 50 azaltacak iki farklı coin yakma mekanizmasını kullanıyor. İlk mekanizma Binance Smart Chain‘de gas ücreti olarak harcanan BNB’lerin bir kısmını yakmayı içeriyor. Diğer miktara ise her çeyrek döneminde BNB Otomatik Yakım sistemi tarafından karar veriliyor.

Kripto Paralar Enflasyona Karşı Gücünü Koruyor

BNB dışında birçok kripto para birimi bazı zamanlarda coin yakımı yapabiliyor. Bu sayede kripto para birimleri enflasyona karşı gücünü koruyor. Ancak coin burn işleminin tek başına bir projenin iyi bir yatırım olup olmadığını belirleyemeceğinin de altını çizelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir