Android Telefonlar iPhone’dan Daha Stabil

Akıllı telefonlar üzerine yapılan yeni bir araştırma oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre Android telefonlar iPhone modellerinden daha stabil çalışıyor.

samsung-android-apple-iphone

iPhone modelleri eskiden beri iOS işletim sistemi sayesinde daha kararlı yani bir başka deyişe daha stabil olarak bilinirler. Peki bu durum son yıllarda değişmiş olabilir mi?

Milyonlarca akıllı telefon üzerinde mobil sistem kontrolü ile performans testi yapan Blancco Technology Group, 2. çeyrek 2016 mobil cihaz sağlık ve performans raporunu yayınlandı. Rapor çok ilginç sonuçlara sahip.

iPhone Modelleri Daha Başarısız

Rapora göre 2. çeyrekte iOS telefonların başarısızlık oranı %58 iken, bu durum Android telefonlarda ise sadece %35.

iphone-ios-performans-raporu

iOS telefonların başarısızlık oranlarına baktığımızda %29 ile iPhone 6 başı çekerken, ikinci sırada ise %23 ile iPhone 6s var.

Android tarafında ise Samsung %26 başarısızlık oranı ile ilk sırada, ikinci sırada %17 ile Lenovo ve 3. sırada ise LeTV yer alıyor.

android-performans-raporu

Araştırmada yer alan başarısızlık terimi, hem üçüncü parti uygulamaların çökmesini hem de Wi-Fi bağlantı sorunları gibi direkt olarak cihaz kaynaklı tüm sorunları içeriyor.

Sadece uygulama çökme oranlarına bakacak olursak iPhone modellerinde oran %50 iken, Android’de bu oran sadece %23 olarak dikkat çekiyor. iOS tarafında en çok Snapchat, Instagram ve Facebook uygulamaları çöküyor. Android tarafında ise Google Play Services, Google Contacs Sync ve Fotoğraflar uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir