Geçtiğimiz yıllarda çok popüler olan 7 inç tabletler bu yıl eskisi kadar ilgi görmüyor. Peki bunun sebebi ne? 7 inç tablet dönemi kapandı mı?

tablet-1

2012 ve 2013 yıllarında büyük bir çıkış yakalayan 7 inçlik mini tabletler, bu yıl pek dikkat çekmeyi başaramadı. 7 inç yerine iPad Mini gibi 8 inç ekran boyutuna yönelen tüketiciler ve üreticiler, 7 inçlik tablet üretimini bitirecek gibi gözüküyor.

5,9 inç ekranlı Nexus 6’nın tanıtılmasından sonra en büyük darbeyi yiyen 7 inçlik tabletler çok büyük bir ihtimalle bir daha üretilmeyecek ya da phablet olarak karşımıza çıkacaklar. Sebebi ise akıllı telefon ekranlarının git gide büyümesi ve sonunda 6 inç seviyesine kadar çıkmış olması.

tablet-2

Nexus standartları belirler

Kim ne derse desin Android ekosisteminde standartlar Nexus serisi cihazlar tarafından belirlenir. Nexus 6’nın Snapdragon 805 ve 6 inç ekranla tanıtılması önümüzdeki 6 aylık dönemde bolca Snapdragon 805 ve 6 inç ekranlı telefon ile karşılaşacağımız anlamına geliyor. (Sonrasında çok büyük bir ihtimalle Snapdragon 810’a geçilecek)

6 inç telefonunuz varsa niçin 7 inçlik bir tablet isteyesiniz? Bu şekilde düşünen çoğu üretici 7 inç tablet üretimini durdurdu. Kısa bir süre içerisinde Çin malı olarak tabir ettiğimiz ürünlerin üreticilerinin de bunu fark etmesi ve 7 inç tablet yerine 8 ya da Nexus 9 gibi 9 inç tabletler üretmesi bekleniyor.