Yolcular Pilotsuz Uçak Seyahatine Sıcak Bakmıyor

Havacılık uzmanları uçakların artık neredeyse kendi kendilerine uçtuklarını söylese de, pilotsuz bir uçak yolculuğu fikrine pek de sıcak bakılmıyor.

Yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, insanların birçoğu gelişen teknolojiye ve sürücüsüz araçların başarısına rağmen pilotsuz bir uçakta seyahat etmek istemiyor.

Yatırım bankası UBS tarafından yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, 8.000 katılımcıdan %54’ü daha uygun fiyatlı da olsa böyle bir uçak yolculuğunu reddedeceklerini söyledi. Pilotsuz uçak yolcuğuna rahatlıkla evet diyenlerin oranı ise sadece %17.

Sonuçları ülke bazında değerlendirecek olursak Amerika‘lılar bu fikre en olumlu yaklaşan millet. Fransa ve Almanya ise tam tersi. Tabi ki yaş aralığı da tercihleri etkileyen bir diğer faktör. 18 – 34 yaş grubu pilotsuz uçak yolculuğuna en sıcak bakan kitle.

Araştırmada yer verilen bilgilere göre uçak kazalarının yaklaşık %80’i insan faktörü nedeniyle meydana geliyor. Kalan %20’lik dilim ise donanımsal problemlerden gerçekleşiyor.

Havayolu şirketlerinin pilotsuz uçaklara sıcak bakmasının ana sebeplerinden birisi de maliyet. Çünkü sektör şu anda pilotlara yıllık 30 milyar dolar ödeme yapıyor. Pilotların yerini bilgisayarlar alırsa, bu maliyet de ciddi oranda düşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.