Xbox One X Tanıtıldı

Microsoft, E3 2017 fuarında düzenlediği etkinlikte yeni oyun konsolu Xbox One X‘i tanıttı. Cihazın tüm detayları, çıkış tarihi ve satış fiyatı haberimizde.

Bugüne kadar ortaya çıkan sızıntılarda oyun konsolunun adının Xbox Scorpio olacağı iddia edilmişti. Microsoft’un bizlere sunduğu yeni oyun konsolunun hem ismi, hem çıkış tarihi hem de fiyatı açıklandı.

Xbox One X Teknik Özellikleri

Bugüne kadar yapılmış en küçük ve en güçlü Xbox One cihazı olarak tanıtılan Xbox One X’in neler yapabileceği de beraberinde oyunlarla birlikte gösterilmeye başlandı. Konsol için tanıtılan Forza Motorsport 7‘nin mükemmel göründüğünü söyleyebiliriz.

Cihaz tıpkı PS4 Pro gibi 9. nesile geçmek yerine ara bir nesil oluşturuyor. Güçlendirilmiş GPU ve CPU ile oyun konsolu tarihinde ilk kez doğal çözünürlük olarak 4K ile oyun oynanabilecek. Hatta Forza Motorsport 7 4K 60 fps gibi muhteşem bir kare / saniye oranı ile sunuldu.

Xbox One X’in işlemcisinin Xbox One’dan yüzde 30 daha iyi performans gösterdiği belirtiliyor. Benzer bir güncelleme ekran kartı konusunda da yapılmış ve grafik işlemcisi tam olarak 4,6 kat daha hızlandırılmış. Konsol, 6 teraflop gücündeki 1.127 GHz’de çalışan grafik işlemcisi ile göz kamaştıran bir performans sunuyor.

İşlemci tarafında ise AMD mimarili 8 çekirdekli özelleştirilmiş bir işlemci Xbox One X’e güç veriyor. Bu işlemcinin saat hızı ise 2.3 GHz. Konsol sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri ise 32 GB / saniye bant genişliği ile tarihe karışacak.

Oyun konsolu aynı zamanda SSAA teknolojisini de kullanacak. Yani oyunları 4K çözünürlüğünde işleyip, daha düşük çözünürlüklerde de oynatabilecek. Bu şekilde düşük çözünürlüklü ekran veya TV‘lerde bile yüksek seviyede detay görmek mümkün olacak.

Diğer önemli teknolojiler ise Dolby Atmos ve HDR desteği. 6 teraflop gücündeki Polaris mimarili grafik yongası kullanılıyor. RX 480‘nin aşırı modifiye edilmiş bu versiyonu, 12 GB DDR5 bellek ile oyunlarda ciddi bir hız ve detay avantajı sağlıyor.

Ayrıca Xbox One X bu zamana kadar çıkan en kompakt Xbox cihazı olma özelliğine de sahip. Konsol için özel olarak geliştirilen likit soğutma sistemi ile cihaz hem yerden hem de performanstan kazanıyor.

12 GB bellekle gelen oyun konsolunda oyunlar gerçek 4K çözünürlükte oynanabilecek ve Xbox One’ın tüm oyunları ile donanımına tam uyumluluk sözü verildiğini de hatırlatalım. 22 konsola özel, toplamda ise 44 oyunla birlikte piyasaya sürüleceğini de ekleyelim.

Xbox One X Çıkış Tarihi

Xbox One X 7 Kasım’da satışa çıkacak.

Xbox One X Fiyatı

Oyun konsolunun satış fiyatı 499 dolar olacak.

Xbox One X Tanıtım Videosu

Cihazın resmi tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir