Çin‘li GPD şirketi, Windows 10 işletim sistemine sahip 5.5 inç büyüklüğünde bir el oyun konsolu üretmek için girişimlere başladı. Detaylar haberimizde.

windows-10-tasinabilir-oyun-konsolu

Şimdiye kadar hiçbir portatif Xbox konsolu üretilmemiş olsa da, GPD isimli Çin’li bir şirket buna benzer bir konsol üretmek için kolları sıvadı. Şirketin hedefi cebinize sığacak büyüklükte Windows 10 tabanlı bir konsol.

GPD, bu projeyi hayata geçirmek için pek çok bağımsız yapımcının uyguladığı gibi bağış toplama yoluna gitmiş. Indiegogo sitesinde bir kampanya başlatan şirket, ilk 2.000 kişi için konsolu 299 dolardan satın alma imkanı sunuyor. Eğer bu konsol raflardaki yerini alırsa cihazın fiyatı 499 dolar olacakmış.

Intel Cherry Trail Atom X5-Z8500 ve Windows 10 Home işletim sistemi ile gelecek olan konsolun en büyük avantajı sevdiğimiz tüm PC oyunlarını bu konsola yükleyebilecek olmamız. Ayrıca bu oyunları Windows Store‘dan satın almak yerine Steam, GoG ve Origin gibi yerlerden satın alıp oynayabileceğiz.

Oyun Konsolunun Özellikleri

Atom işlemcisiyle belki üst düzey oyunları çalıştıramayacak olsa da, konsol sahip olacağı diğer özellikleriyle göz dolduruyor. Cihazda 4 GB RAM, 64 GB eMMC depolama alanı, QWERTY klavye, 5.5 inç 1280 x 720 ekran, mini HDMI çıkışı, Micro SD yuvası ve bir adet USB 2.0 girişi bulunacak.

6.000 mAh bataryasıyla 6-8 saat arası kullanım süresi sunacak olan konsol bu yönüyle de yeterli görünüyor. 100 bin dolar hedefini şu an itibarıyla 2’ye katlamış durumda olan projenin sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.