Wi-Fi Üzerinden Şarj Dünyayı Değiştirecek

Bilim insanları, Wi-Fi dalgaları üzerinden mobil cihazların şarj olabilmesinin mümkün olduğunu açıkladı. Dijital dünyada tüm dengeler yerinden oynayacak.

ucretsiz-wifi

Wi-Fi yani kablosuz ağ  sinyalleri modern dünyanın yeni bir bileşeni. Televizyon veya radyo dalgaları ya da GSM sinyalleri gibi Wi-Fi sinyalleri de artık modern şehirlerin bir parçasına dönüştü.

Nerede bulunursanız bulunun cep telefonunuzu açıp çevrenizdeki kablosuz ağları kontrol edecek olursanız, sayısız kablosuz ağla karşılaştığınızı görebiliyorsunuz. Üstelik bunların çoğu güçlü sinyallere de sahip oluyor.

Bilim insanları bir süredir Wi-Fi sinyalleri ile küçük cihazları şarj etmenin mümkün olduğunu beyan ediyorlardı. Hatta bu savı destekleyen prototip cihazları da medya önüne çıkardılar.

Peki bu sistem nasıl işliyor?

Küçük bir internet of things cihazını, belki giyilebilir bir cihazı, belki evinizdeki minicik güvenlik kamerası, belki salonunuzda masanın üzerinde minik bir kontrol cihazı, evinizdeki kablosuz ağ modemine belli bir mesafede durduğu sürece sinyallerin gücü ile kendini şarj edebiliyor. Bu mesafe şimdilik altı metre ancak teknoloji geliştikçe menzilin artacağı kesin. Ayrıca bir evde laboratuvar şartlarının aksine, alttaki, üsteki komşunun, sağdaki soldaki komşunun kablosuz sinyalleri de bu cihazlara ulaşacağı için cihazların daha güçlü şarj imkanı olacağını tahmin etmek zor değil.

Veya üç beş sene sonra tasarlanacak ve sokakta giyeceğiniz minik bir dijital lens, iri, kaba ve dikkat çeken dijital gözlüklerin yerini alabilecek ve bu minik dijital lensin enerji sorunu da, şehir sokaklarında serbestçe dolaşan Wi-Fi sinyalleri olacak.

Bu yeni teknoloji, cihazların tasarımında pil boyutu, pil maliyeti, çalışma süresi, enerji tasarruf teknikleri gibi detayları tamamen değiştirerek dijital dünyanın yeniden şekillenmesini sağlayacak. Şu anda ağır şekilde mobil cihazların şarj problemi tarafından rehin alınmış dijital bir dünyada yaşadığımızı unutmayalım. Sokağa çıkarken şarj cihazımızı yanımıza aldığımızdan emin olmak istiyoruz. Otomobillerimizde şarj adaptörleri bulunduruyoruz. Cihazlarımızı kullanırken ne kadar şarjının kaldığını gözeterek ağır kısıtlamalara gidiyoruz.

Oysa bu yeni Wi-Fi sinyalleri üzerinden şarj teknolojisi hayata geçtiğinde, ayağımızdaki bu şarj prangasından da kurtulacağız ve dijital dünya bambaşka bir dengeye oturacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.