Türkiye’de Drone’lara Kayıt Zorunluluğu Geldi

Drone kullanımı her geçen gün artarken, birçok ülkede olan kayıt zorunluluğu ülkemize de geldi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Drone ve İHA‘ları kayıt altına alacak genelgeyi yayınladı.

drone

Kullanımı her geçen gün artan Drone ve İnsansız Hava Araçları (İHA), Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeye göre artık kayıt altına alınacak. Ülkemizde de oldukça popüler olan Drone ve İHA kullanımında böylece yeni bir dönem başlayacak.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan genelgeye göre 25 kilogramın üstünde yer alan İHA ve Drone’lar için kayıt ve tescil işlemi gerekecek. 25 kilogramın altındaki İHA ve Drone’lar ise kayıt işleminden sonra kullanılabilecek.

Türkiye’de 25 kilogramın altında 4 bine yakın Drone ve İHA olduğu tahmin edilirken, kayıt için en düşük ağırlık ise henüz belirlenmemiş gibi duruyor.

Yayınlanan yeni genelge ile beraber İHA ve Drone’ların kötü amaçlı kullanılmasının önüne geçilmesini hedefleyen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yaklaşık 6 ay süren bir çalışmanın ardından bu genelgeyi yayınladı. Henüz son haline kavuşmayan genelgenin son halinin ise bu ayın sonunda yayınlanması bekleniyor.

Drone ve İHA’ların elektronik bir sistem ile kayıt altına alınacağı belirtilirken, herhangi bir kötü amaçlı durum neticesinde drone sahipleri belirlenebilecek. Ayrıca emniyet birimleri gerekli gördükleri zaman uçuşu sonlandırma, drone’a el koyma ve ceza kesme yetkisine de sahip olacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir