Tesla Optimus Gen 2 Tanıtıldı

Tesla Optimus Gen 2

Tesla yeni insansı robotu Optimus Gen 2‘yi resmi olarak tanıttı.

Tesla Optimus Gen 2 Özellikleri

Son dönemde teknoloji pazarında yaşanan gelişmeler oldukça heyecan verici. Özellikle de yapay zeka‘nın gün geçtikçe gelişmesi bizi şaşırtacak teknolojilerin gün yüzüne çıkmasına ortam hazırlıyor. Elbette bu noktada Elon Musk’ın Tesla’sını göz ardı etmek hata olacaktır. Firma son olarak yeni insansı robotu Tesla Optimus Gen 2‘ye resmiyet kazandırdı.

Yüzde 30 Daha Hızlı Yürüyebiliyor

Tesla Optimus Gen 2 önceki versiyonla kıyaslandığında artık çok daha yetenekli. Özellikle de sahip olduğu geliştirilmiş sensörler ile hareketleri daha yumuşak ve kusursuz. Hatta firmanın açıklamasına göre yeni versiyon selefinden yüzde 30 daha hızlı yürüyebiliyor.

İnsansı Robot Artık 10 KG Daha Hafif

Tesla şirketi Optimus Gen 2‘nin dengesini geliştirdiğini ve ağırlığında da 10 kg bir azalma olduğunu ifade etti. Paylaşılan videoda robotun squat yaptığı görülüyor ve bu da firmanın söylemlerini büyük ölçüde doğruluyor. Bunun dışında el ve parmaklarında da önemli gelişmeler yapılmış. Optimus Gen 2 bir öncekinden daha hızlı el ve parmak hareketlerine sahip ve bunun haricinde dokunsal duyu özelliği bütün parmaklarda çalışıyor.

Önceki Robota Göre Çok Önemli İyileştirmeler Yapılmış

Yukarıdaki detaylar dikkate alındığında yeni Tesla robotunun bir önceki ile kıyaslanamayacak seviyede insansı ve yetenekli olduğunu söylemek mümkün. Geçen yılki Tesla AI Day‘de gösterilen ilk nesil robotun zar zor yürüyerek izleyicilere el salladığını düşünerek ciddi bir değişimin yaşandığını kabul etmek gerekir.

İlk Olarak Firmanın Kendi Üretim Operasyonlarında Görev Alacak

Tesla Optimus Gen 2 ilk olarak firmanın kendi üretim operasyonlarında görev alacak. Robotun testleri bittikten ve ise satışa sunulması amaçlanıyor.

Tesla Optimus Gen 2 Video

Tesla’nın resmi Twitter hesabında paylaşılan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir