Avrupa Birliği özellikle Apple’ı zorlayacak bir karara imza atmak üzere; karara göre piyasaya çıkacak tüm akıllı telefonlar aynı şarj girişini kullanmak zorunda.

Avrupa Birliği tüm cep telefonlarını etkileyecek bir karara imza atmak üzere. Şuan Android ve Windows Phone üreticilerinin sıkça kullandığı Micro USB şarj girişi, tüm cep telefonlarında zorunlu hale gelecek.

Karara göre üreticilerin tasarım ve donanımlarının Micro USB’ye adapte etmeleri için 3 yılları olacak. Özellikle Apple’ı derinden etkileyecek bu karar, aslında kullanıcıları rahatlatacak nitelikte. Eğer yasalaşırsa Apple’da neredeyse tüm üreticiler gibi Micro USB şarj girişi kullanmak, sevilen çift taraflı lightning girişinden vazgeçmek zorunda kalacak.

tek-tip-sarj-aleti-geliyor-1

Apple Ayrı Cihaz Üretmez!

Apple’ın şu ana kadar uyguladığı politikalara bakacak olursak, şirketin Avrupa ve Amerika için farklı cihazlar çıkartma ihtimalinin az olduğunu görmüş oluruz. Ancak Steve Jobs sonrası dönemde büyük değişim yaşayan Apple’ın Avrupa’ya Micro USB’li Amerika ve diğer bölgelere lightning’li iPhone gönderme şansı düşükte olsa var.

Kaynak: Shift Delete