Amerika‘lı geliştiriciler havada gidebilen insansız hava araçlarından sonra şimdi de su altında gidebilen drone geliştiriyorlar. İnsansız su altı aracının tüm detayları haberimizde.

su-altinda-gidebilen-drone-trident

Teknoloji dünyası hızla gelişmeye devam ederken ortaya yeni araçlar çıkarmaya devam ediyoruz. Son yıllarda popülerliği hızla arttıran insansız hava araçlarının (drone) ardından, şimdi de insansız su altı araçları geliyor.

Su Altı Drone Trident Hedeflenen Bağışı Topladı

Amerikalı OpenROV tarafından üretilen Trident adındaki drone, bildiğimiz dronelar gibi kablosuz kullanılamiyor. Zira su altında kablosuz veri transferi yapmak pek de kolay değil. Bu sorun tam anlamı ile çözülemediği için iki farklı bağlantı seçeneğine sahip olan Trident, 25 metre uzayabilen anten ya da isteğe bağlı uzunluklarda kablolar ile yönetilebiliyor.

Saatte 6.5 km/s hızla gidebilen Trident adındaki su altı drone, 20 cm genişlik, 40 cm uzunluk ve 7.5 cm kalınlık değerlerinde bir boyuta sahip.

3 Motordan Güç Alıyor

İçerisindeki 3 adet motor ve dayanıklı tasarımı sayesinde 120 metre derinliğe kadar su altındaki basınca dayanabilen Trident, an itibariyle Kickstarter‘da hedeflenen bağışı topladı. Hatta hedefini fazlası ile aştı.

İçerisinde HD kamera ve LED ışıklandırmaya da sahip olan Trident, 1.200 dolar fiyat ile Şubat 2016 tarihinde satışa sunulacak.