Starlink Türkiye’ye Geliyor

Starlink

32 ülkede hizmet veren Starlink uydudan internet Türkiye‘de de hizmet vermeye hazırlanıyor.

Starlink Türkiye’ye Geliyor

Elon Musk‘ın uydudan internet hizmeti veren şirketi SpaceX’in Starlink sistemi Türkiye’ye ne zaman gelecek? SpaceX’in son yaptığı basın açıklamasında Starlink’in Dünya genelinde 32 farklı ülkede erişime açık olduğu belirtildi. Bu ülkelerdeki aboneler SpaceX’e kaydolarak uydudan internetin keyfini çıkarabiliyor.

İlk olarak 2021’de erişime açılan uydudan internet hizmeti Starlink 2022 yılının Mayıs ayında erişim verilen ülke sayısını 32’ye yükseltti. Firmanın son açıklamasında hizmetin çok yakında tüm Dünya’da kullanılabilir olacağı ifade edildi.

Starlink 2023 Yılında Türkiye’de Aktif Olacak

SpaceX şirketi Starlink’in kullanılabilirlik haritasını Twitter hesabından paylaştı. Hizmetin Dünya’yı 3 aşamalı olarak (hizmete açık, bekleme listesi ve çok yakında) böldüğü gözlemlendi. Açık mavi renkli ülkelerde Starlink hizmeti aktif, Türkiye’nin de dahil olduğu lacivert renkli ülkelerde ise çok yakında listesinde. Haritada Türkiye’nin üzerine gelince 2023 yılında hizmete başlanacağı bilgisi var.

32 ülkede abonelerine internet erişimi hizmeti verdiğini belirten SpaceX mevcut olduğu ülkelerdeki siparişlerin hemen işleme alındığının altını çizdi. Ancak bu 100 dolarlık depozitoyu ödemesine rağmen yaklaşık 1 yıl boyunca hizmet alamayan müşterilerin açıklamaları ile çelişiyor.

2021 yılı Eylül ayında ABD, Avustralya ve İngiltere gibi yalnızca birkaç ülkede hizmet veren Starlink, son olarak 2022 yılı Şubat ayında 25 ülkeye açıldığını açıklamıştı. 3 aylık çalışmaların sonucunda uydudan internet hizmeti 7 ülkeye daha verilemeye başlanmış.

Starlink Fiyatlarına Zam Yapıldı

SpaceX geçen ay başta enflasyon olmak üzere bazı sebeplerden dolayı fiyatlarını yükseltti. Starlink kitlerin fiyatı depozito ödemiş aboneler için 500 dolardan 550 dolara ve yeni aboneler için 500 dolardan 600 dolara çıktı. Ayrıca Starlink abonelik maliyeti ise tüm kullanıcılar için 99 dolardan 110 dolara çıktı.

Starlink ayrıca abonelerine gezinti halindeyken de internet verebileceğini ifade ediyor. Taşınabilirlik isimli yeni özellik ayda 135 dolar ödeyen (110 dolar abonelik ve 25 dolar Portability) tüm Starlink abonelerine açık.

Starlink Kapsama Haritası

Starlink’in kapsama haritasına şu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz: https://www.starlink.com/map

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir