Starlink İçin 2824 Uydu Daha Fırlatılacak

Starlink

Kendisini Mars’ın İmparatoru olarak tanımlayan Elon Musk‘ın Starlink projesi için 2.824 uydu daha fırlatılacak.

SpaceX ABD Federal İletişim Kurulundan Onay Aldı

Elon Musk‘ın bir diğer projesi olan Starlink uydu internet hizmeti için 2.824 uydu daha fırlatmak için ABD Federal İletişim Kurulu (FCC)’dan onay istemişti.

FCC uzay tabanlı geniş bant internet sunma çabasının bir parçası olarak, bazı Starlink uydularını planlanandan daha düşük bir dünya yörüngesine yerleştirmek amacı ile SpaceX’in sunduğu projeyi onayladıklarını açıkladı.

Starlink Uydu Sayısı Artmaya Devam Ediyor

SpaceX, Federal İletişim Kurulu’na yaptığı açıklamada, irtifa değişikliğinin alan güvenliğini artıracağını, parazit ortamını iyileştirmek için güç akışı yoğunluğu emisyonlarını azaltacağını ve müşteri deneyimini iyileştirmek için yükseklik açılarını düşüreceğini belirtti. Reuters’ın aktardığı bilgilere göre FCC’nin onay verme kararı, planın güvenliğini sağlamak için bir dizi koşul içeriyor.

FCC’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “SpaceX’in daha düşük irtifalarda ve önemli manevra kabiliyetindeki operasyonları, daha düşük çarpışma riski ve gelişmiş bir yörünge enkazı ortamı ile sonuçlanmalıdır. SpaceX’in daha düşük irtifa uydularının Amazon’un Kuiper Systems uydu projesi kapsamında konuşlandırılan uydulardan gelen parazitlerle karşılaşabileceğini kabul etti.”

Proje Bittiğinde 12.000 Uydu Hizmet Verecek

Proje bittiğinde toplam 12.000 uydu yerleştirmeyi hedefleyen SpaceX firması, daha önce Starlink takımyıldızının kabaca 10 milyar dolara mal olacağını ifade etmişti.

Uydu internet teknolojisi maliyetli olsa da, fiber optik kabloların ve baz istasyonlarının ulaşamadığı kırsal alanlarda yaşayanlar için yüksek hızlı internet sağlayabiliyor. Bu teknoloji, kasırgalar veya diğer doğal afetler iletişimi kesintiye uğrattığında da kritik bir öneme sahip.

Starlink Nedir?

ABD’li SpaceX şirketi tarafından uydudan internet sağlamak amacıyla kurulmuş bir uydu takımyıldızı‘dır. Takımyıldızı yer istasyonları ile çalışacak ve seri üretilen binlerce küçük uydudan oluşuyor. Geçtiğimiz Ekim ayında beta denemelerine başlayan firma, Starlink internet projesi kapsamında 12 bin internet uydusunu uzaya fırlatmayı amaçlıyor.

Starlink Fiyatı

Kapasitenin sınırlı olduğu belirtilen Starlink projesi için 99 dolarlık bir depozito ödemek gerekiyor. Ayrıca internet hizmetini kullanabilmek için 499 dolar değerindeki Starlink başlangıç kiti‘ni de satın almak gerekiyor. Elon Musk daha önce yaptığı açıklamada, projenin düşük maliyetli küresel geniş bant internet yetenekleri için önemli bir talebi karşılayacağını belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.