SpaceX‘in tekrar kullanılabilir roket için büyük umutlar ile yaptığı üçüncü deneme de büyük hüsranla sonuçlandı. Fırlatmadan kısa bir süre sonra roket patladı.

spacex-falcon-9

Fırlatmadan yaklaşık 2.5 dakika sonra, araç üzerinde maksimum aerodinamik gerilmelerin yaşandığı anda görülen patlamanın ardından Falcon 9 ile bağlantı kesildi. Canlı yayında yaşanan kısa bir sessizliğin ardından SpaceX sözcüsü ilk yaptığı açıklamada yükselme aşamasında ilk etabın sonunda rokette bir anormallik meydana geldiğini ve roket ile olan bağlantının kaybolduğunu açıklayıp, canlı yayını sonlandırdı. Aşağıdaki videoda roketin patlamasını izleyebilirsiniz.

Gelişmelerin daha sonra SpaceX internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından aktarılacağı belirtilen canlı yayının ardından SpaceX ve Elon Musk‘ın kişisel Twitter hesaplarından yükselme aşamasında bir anormallik yaşandığı doğrulandı.

Ayrıca olaydan sonra NASA da Twitter hesabından yaptığı açıklama ile roketin parçalandığını ve SpaceX’in anormaliyi araştırmak için takımını bir araya getirdiğini doğruladı.

Başarısızlıkla sonuçlanan fırlatma hakkında daha fazla detay açıklanmış değil. Ancak yeniden kullanılabilir roket için iniş denemesinin de yapılacağı bir fırlatmada böylesine bir olayın meydana gelmiş olması hem SpaceX hem de insanlık için büyük bir talihsizlik oldu diyebiliriz.