SpaceX Yeni Dragon Kapsülü Tasarımını Paylaştı

SpaceX Yeni Dragon Kapsülü

SpaceX yeni geliştirdiği cam kubbeli dragon kapsülü tasarımını Twitter hesabında paylaştı.

SpaceX’in Cam Kubbeli Yeni Dragon Kapsülü

SpaceX şirketi astronotların uzayda başlarını dışarı çıkarıp cam kubbenin altında manzaranın tadını çıkarmalarına imkan sunacak yeni kapsül tasarımını resmi Twitter hesabında paylaştı. Tasarımda kapsülün üst kısmında kapaklı cam bir kubbe yer alıyor.

SpaceX firmasının “Mürettebat için yeni bir manzara” şeklinde yorumlanarak paylaşılan görselde, kapsülün üst kısmında açılan bir bölmenin içine yerleştirilen camdan kubbe dikkat çekiyor. Bu bölme ile astronotlar aralarında yalnızca camdan bir kubbe ile uzayla temas etmiş gibi hissedecekler.

Muhtemelen En Çok Uzayda Hissedeceğiniz Yer

SpaceX şirketinin yeni dragon kapsülü paylaşımını kurucusu ve CEO‘su Elon Musk de kendi Twitter hesabında paylaştı. Musk’e göre bu cam kubbe, ”muhtemelen en çok uzayda hissedebileceğiniz yer”. Yeni dragon kapsülü, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu‘na (ISS) taşıyacak ve yolculuk esnasında astronotlara yeni bir bakış açısı sağlayacak.

Dragon kapsülü şu anda NASA‘nın ISS’e astronot taşıma noktasında en önemli kaynaklarından birisi. NASA, 2011’de uzay mekiği görevlerini kullanımdan kaldırmıştı ve astronotlar Roscosmos uzay araçları ile ISS’ye gidebiliyordu. SpaceX, Boeing gibi firmaların araçlarının kullanılması astronotların ISS’ye ulaştırılması noktasında NASA’ya farklı bir kapı açmış oldu.

Ne Zaman Kullanılmaya Başlanacağı Şimdilik Belli Değil

Yapılan paylaşımlarda cam kubbeli etkileyici dragon kapsülü tasarımına dair herhangi bir detaya yer verilmedi. Bu nedenle tasarımın ne zaman kullanılmaya başlanacağı belli değil. SpaceX şirketinin resmi web sitesinde de bu tasarımla ilgili herhangi bir bilgi paylaşımı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir