SpaceX ve HP Birlikte Uzaya Çıkıyor

Uzay haberleri ile adını sık sık duyduğumuz SpaceX ve bilgisayar üreticisi HP uzay görevi için işbirliği içindeler. 2 firmanın ortak görevinin tüm detayları haberimizde.

ABD‘nin önemli uzay firmalarından SpaceX, Cape Canaveral‘teki Kennedy Uzay Merkezi‘nde CRS-12 roketini gelecek hafta fırlatacak. Roketin içinde, zorlu alan koşullarına dayanacak şekilde hazır bilgisayar bileşenlerinin oluşturulup oluşturulamayacağını görmek için kullanılacak Spaceborne Computer adlı bir HP süper bilgisayar olacak.

Uzay yolculukları teknolojik cihazlar için oldukça acımasız. Sık sık, sert Thinkbooks‘ların ömrünü aylarca kısaltıyor. Bu durum NASA‘yı Uluslararası Uzay İstasyonu‘na düzenli olarak dondurulmuş özel yiyeceklerle birlikte dizüstü bilgisayar tedarik etmeye zorluyor.

HP işbirliği ile uzaya gönderilecek olan bu süper bilgisayar, Dünya‘nın yörüngesinden, Mars‘a ve hatta Güneş sisteminin ötesine geçildikçe uzay araçları ile ilgili zorlu hesaplama çalışmalarında bilim insanlarına yardımcı olacak. Dünya üzerindeki süper bilgisayarlar ile bu hesaplamaları yapmak ve bilgileri Mars’a göndermek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Mars üzerinden geri bildirimin gelmesi de aynı süreyi buluyor ve bu gecikmeyi bilim insanları önlemek istiyor.

NASA’nın desteği ile inşa edilen HP Spaceborne Computer, belirtilmemiş bir Linux sürümünü çalıştıran ve görev için özel su soğutmalı muhafaza kullanan HP’nin yüksek yoğunluklu Apollo 40 sunucularını temel alıyor.

Bu görevi başarmak için HP, Spaceborne Computer’ın performansını mevcut koşullara göre ayarlarken, çevre kaynaklı bilgisayar hatalarını otomatik olarak ayarlayabilen bir yazılım sistemi geliştirdi.

Süper bilgisayarı taşıyan SpaceX roketi, 14 Ağustos Pazartesi günü fırlatılacak. SpaceX’in YouTube kanalına erişerek fırlatmayı izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.