SpaceX Roketinin Neden İnfilak Ettiği Açıklandı

Uluslararası uzay istasyonu‘na ikmal malzemeleri götürmek için fırlatılan SpaceX firmasının Dragon isimli roketi infilak etmişti. Şirket yetkilisi patlamanın sebebini açıkladı.

spacex

Uluslararası uzay istasyonu’na ikmal malzemeleri gönderme amacı ile SpaceX firması ile anlaşan NASA, daha önce 6 defa daha SpaceX’i tercih etmişti. İlk 6 görevini başarıyla tamamlayan SpaceX firması, son görevinde ise maalesef hüsrana uğradı.

SpaceX Kurucusu Elon Musk Patlamanın Nedenini Açıkladı

SpaceX firmasının NASA ile anlaşarak Uluslararası uzay istasyonu’na gönderdiği son roket olan Dragon, fırlatılmasının ardından bir kaç dakika geçmişken infilak etmişti. SpaceX firmasının ilk başarısızlığı olan bu patlamanın nedeni ise anlaşılamamıştı.

Kaza sonrasında rokette yapılan ilk incelemeler sonrasında ise roketin neden infilak ettiği anlaşıldı ve SpaceX kurucusu Elon Musk, konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamasında patlamaya yerinden kopan bir direğin neden olduğunu söyleyen Musk, 60 cm’lik bu direğin roketin içerisinde bir Helyum tankını tuttuğunu ve direğin kopması sonucu Helyum tankının roket içerisine çarparak gaz sızdırması ile meydana gelen gaz basıncının düşmesi patlamaya neden olduğunu söyledi.

İlk incelemeler sonrasında bu sonuca ulaşıldığı açıklanırken detaylı incelemenin ardından daha net sonuçlara varılacağını da yapılan açıklamaya ekledi.

Patlama sonrasında çok büyük para kaybeden SpaceX olaydan gereken dersi aldıklarını söylerken, NASA ile arasında olan mürettebat taşıma anlaşmasının etkilenmesini beklemediklerini de söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.