SpaceX NASA Astronotlarını Uzaya Gönderdi

SpaceX NASA Crew-1

SpaceX‘in geliştirdiği Crew Dragon isimli uzay aracı ilk resmi uzay görevinde 4 astronotu ISS‘e taşımak üzere fırlatıldı. Crew Dragon bu fırlatma ile uzaya insan taşıyan ilk özel araç olma ünvanına da sahip oldu.

Uzaya İnsan Taşıyan İlk Özel Firma SpaceX Oldu

Elon Musk’ın CEO’luğunu yaptığı uzay taşımacılığı firması SpaceX, yaklaşık 5 ay önce tarihi bir görev gerçekleştirerek 2 NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşımış ve uzaya astronot götürmeyi başaran ilk özel firma olarak tarihe geçmişti.

Dün gece SpaceX için tarihi bir fırlatma daha gerçekleşti. Crew-1 isimli uçuşta 3 NASA astronotu ve bir JAXA (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) astronotu, Crew Dragon kapsülünün içinde ISS’e fırlatıldı. Bu SpaceX’in uzaya insan taşıdığı ilk uçuş olmasa da görev olarak kabul edilen ilk operasyonel uçuş oldu. Çünkü geçtiğimiz aylarda yapılan uçuş bir test niteliğindeydi.

Crew Dragon Uzay Aracının İlk Operasyonel Görevi

Dün gece gerçekleştirilen fırlatma ile başlayan ve bu gece astronotların ISS’e ulaşmasıyla sona erecek olan uçuş, Crew Dragon uzay aracının ilk operasyonel görevi olarak kabul ediliyor. Çünkü uzay ajansları bu görevle birlikte uzaya astronot gönderme çalışmalarında yeni bir çağa girmiş oluyorlar.

Bir başka deyiş ile dün gece gerçekleştirilen fırlatma, SpaceX firmasının uzaya insan götürdüğü 2. görevi olsa da Crew Dragon uzay aracının ilk gerçek uzun süreli görevi oldu. Çünkü geçtiğimiz aylarda yapılan fırlatma, temelde bir testti ve Crew Dragon’un insanları uzaya taşıyabileceğinin bir kanıtı niteliğindeydi. Dün gece gerçekleştirilen fırlatma ise Crew Dragon’u resmi olarak insanları uzaya taşıyan ilk özel araç haline getirdi.

Falcon 9 Roketi Atlantik Okyanusu’na Başarıyla İniş Yaptı

NASA’nın Florida‘daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden fırlatılan Crew Dragon kapsülü, içindeki mürettebatın hiçbir müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak ISS’e kilitlenebilecek. Ayrıca Crew Dragon’u uzaya taşıyan Falcon 9 roketi, fırlatmadan sonra Atlantik Okyanusu‘ndaki iniş rampasına geri döndü. Her şey yolunda giderse aynı Falcon 9 roketi Crew-2 isimli bir sonraki görevde de kullanılacak.

SpaceX’in Crew-1 görevinin canlı yayın tekrarını aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.