SpaceX Aya Gidecek Yolcuyu Açıkladı

SpaceX Ay’a göndereceği yolcu turistin kim olduğunu açıkladı. Detaylar haberimizde.

SpaceX firmasının kurucusu Elon Musk‘ın yaptığı resmi açıklamada Ay‘a gidecek yolcunun Yusaku Maezawa olduğu belirtildi.

SpaceX tarafından Ay’a gidecek şanslı insan Japonya’nın en büyük online kıyafet satış sitesinin sahibi 42 yaşındaki Yusaku Maezawa olarak açıklandı. Maezawa Ay’ın etrafında tur atacak ilk Ay yolcusu olacak.

2.9 milyar dolar serveti olan Maezawa, SpaceX’in yeni yapacağı roket olan Big Falcon Rocket (BFR) ile Ay gezisine katılacak. Big Falcon Rocket’ler yolculuklar için hazırlanacak tekrar kullanılabilir roketler ya da kısaca Falcon 9’un devasa versiyonu diyebiliriz.

Yusaku Maezawa yaptığı açıklamada Big Falcon Rocket’teki tüm koltukları şimdiden satın aldığını ve 6 – 8 sanatçının da Ay yolculuğuna katılmasını istiyor. Dünyanın her yerinden 6-  8 kadar sanatçıyı Ay yolculuğuna bizzat davet ediyor. Maezawa’nın yolculuğa sanatçıları çağırmasının nedeni ve kendilerinden istediği tek bedelin ise yolculuktan etkilenecek sanatçıların Dünya’ya döndüğünde bu yolculuk üzerine eser üretmesi olacağını belirtiyor. Yolcuların kimler olacağı şimdilik belli olmasa da film yapımcıları, müzisyenler, ressamlar ve sanat yapan herkes potansiyel Ay yolcusu olabilir.

Mezawa açıklamasını şu sözlerle bitiriyor: “Ya Picasso uzaya çıkmış ve Ay’ın çevresinde bir tur atmış olsaydı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir