Sicim Teorisi Nedir?

Sicim teorisi ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için cevaplandırdık. Detaylar yazımızda.

Evrendeki her şeyin teorisi olarak da bilinen Sicim teorisi ilginç detayları ile kendisine hayran bırakıyor. Bu teori ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Albert Einstein’ın Görelilik Teorisi ile Kuantum Mekaniği‘nin birleşiminden oluşan Sicim, temel olarak bizlere evrendeki her şeyin bir bütün olduğunu ve evrendeki her maddenin ve parçacığın aslında birbirleri ile iletişimde olduğunu belirtir.

Sicim Teorisi’nin Temeli Nedir?

Maddeyi oluşturan Proton, Nötron ve Elektron; Kuark, Boson, Gluon, Lepton gibi alt parçacıklardan oluşur. Sicime göre bu alt parçacıklar da string isimli daha küçük parçacıklardan ve maddelerden oluşmaktadır.

Bu teoriye göre sadece büzüşme olarak ayrılan bu stringler, temel olarak birbirinin aynısıdır. Bununla birlikte stringler rezonans yani titreme sunarlar. Yani sicime göre evren ve evrende bildiğimiz her şey bu maddelerin titremesi ile meydana gelir.

Her Şey Bu Maddelerin Titreşimi İle Oluşuyor

Sicime göre bu maddelerin titreşimi, büzüşmesi ve frekansı maddenin halini belirler. Yani maddenin titreşimi, büzüşme şekli ve frekans aralıkları maddeye şeklini verir. Bu nedenle sonsuz sayıda bir kombinasyon ihtimalinden bahsetmek mümkün.

Sicimler inanılmaz küçük maddelerdir. Bunu biraz önce de bahsettiğimiz gibi ifade edelim. Atomlar; proton, nötron ve elektronlardan oluşur. Bu maddeler gluon, lepton, boson ve kuarklardan oluşur. Bu alt parçacıklar ise sicimlerden oluşur. Yani ne kadar küçük olduğu bu şekilde de anlaşılabilir.

İnanılmaz küçük boyutlardaki bu maddeler, birbirleri ile sürekli iletişim halindeler. Yani evrendeki her şey bir bütündür ve sürekli iletişim kurarlar.

Sicim Teorisi ve Evrenin Oluşumu

Sicim teorisi evrenin 11 boyutlu olduğunu iddia eder. Biz ise şu an 4 boyutu biliyoruz. Bunlardan üçü algılanabilir en, boy ve derinlik içeren 3 boyutlu evren, dördüncüsü ise zaman.

Big Bang yani Büyük Patlama‘nın sicimler arası titreşimlerin çarpışması sonucu ortaya çıktığını iddia eden bazı görüşler var. Sicim teorisindeki her şeyin birbirleri ile bağlantılı olması ve bir bütün oluşturmaları da büyük genişlemede bulunan birden çoğa görüşü ile destekleniyor.

Şu an için sicim teorisinin fizik dünyasını ikiye böldüğünü söylemek yanlış olmaz. Kimileri bu teorinin kesinlikle doğru olduğunu düşünürken, kimileri ise bu teorinin bir saçmalıktan öte gidemediğini belirtir. Her iki taraf için de bazı haklı ve destekleyici sebepler var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir