Akıllı telefonlarda ne kadar güçlü işlemciler olursa olsun telefonların uygulamaları çalıştırma hızları her zaman değişebilir. Samsung Galaxy S6, HTC One M9 Plus ve iPhone 6 hız testi sizlerle.

galaxy-s6-one-m9-plus-iphone-6-test

Amiral gemisi seviyesideki telefonlar hız konusunda sürekli birbirleri ile yarışıyorlar. Fakat bu yarış bazen çok ciddi çalışmaların ardından başarısızlık ile sonuçlanabiliyor.

Ayrıca her ne kadar güçlü işlemcisi olan telefonlar üretiliyor olsa da, yazılım tarafındaki çalışmalar da, akıllı telefonların uygulamaları çalıştırma hızlarını büyük oranda etkiliyor.

iOS ve Android farklı çalışıyor

Örneğin genellikle iOS ve Android telefonlar birbirleri ile karşılaştırılmak istenmez. Çünkü iOS her zaman başka bir uygulamayı açmadan önce diğer uygulamayı kapatır. Bu nedenle her uygulama tam güç ile çalıştırılabilir.

Android telefonlarda ise uygulamalar arka planda çalıştırılmaya devam eder. Bu durum sonucunda her uygulama açıldığında, kapatılmadan başka bir uygulama açılırsa, uygulama açılış hızı her seferinde düşer.

İşte Galaxy S6’nın donanım gücü ve iPhone 6’nın yazılım avantajı

Kısa süre önce ise bu durumun sonucunu gösteren bir test yapıldı. Galaxy S6 o kadar güçlü bir işlemciye sahip ki, iPhone ne kadar iOS ile çalışıyor olursa olsun Galaxy S6 ona yetişmeyi başarıyor. Yani Galaxy S6’daki donanım iOS’li bir telefonda olsa şu anda iPhone’un gösterdiği performansın iki katını bile görebilirdik.

Yapılan testteki bir diğer telefon olan HTC One M9 Plus ise başarısız oldu diyebiliriz. Zira HTC One M9 Plus, Galaxy S6’nın 11 saniye gerisinde kaldı. İşte Galaxy S6’nın donanım gücünü, iPhone’un yazılımsal avantajını gösteren Samsung Galaxy S6, HTC One M9 Plus ve iPhone 6 hız testi.