Samsung Dünyanın İlk LPDDR5X DRAM’ini Duyurdu

Samsung LPDDR5X DRAM

Samsung dünyanın ilk LPDDR5X DRAM‘ini resmi olarak duyurdu.

LPDDR5X DRAM İle 8.5 Gbps’e Kadar İşlem Hızı

Güney Kore‘li teknoloji devi Samsung, 8.5 Gbps’e kadar işlem hızına ulaşabilen 16 Gb LPDDR5X DRAM yongası geliştirdiğini resmi olarak duyurdu.

Samsung Dünyada bir ilk olma özelliğe sahip olan LPDDR5X DRAM yongasına resmiyet kazandırdı. Firma yayınladığı açıklamada LPDDR5 DRAM belleğe göre LPDDR5X’in 1.3 kat daha yüksek performanslı çalıştığını ifade etti. Ayrıca yeni teknolojinin yüzde 20 daha düşük güç tüketimi sunduğunu da belirtti.

Samsung DRAM Tasarım Ekibi Başkanı Sangjoon Hwang‘in konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “LPDDR5X’imiz yüksek performanslı, düşük güçlü belleğin kullanımını akıllı telefonların ötesine taşıyacak. Sunucular hatta otomobiller gibi yapay zeka tabanlı uç uygulamalara yeni yetenekler getirecek.” ifadelerini kullandı.

Akıllı Telefonlara 64 GB RAM Gelecek

Samsung LPDDR5X DRAM’in gelecekte 5G destekli uygulamaların hızı, kapasitesi ve güç tasarrufu ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade etti. 16 GG LPDDR5X DRAM açıklanan detaylara göre saniyede 8.5 gigabit’e kadar veri işleme hızına çıkabiliyor. 14 nm DRAM işlem teknolojisi ile üretilen yonga yüzde 20 daha fazla güç tasarrufu sunuyor.

LPDDR5 bellek yongasının işlem hızı 6.4 Gbps seviyelerindeydi. LPDDR5X DRAM ile hem hız artışı sağlandı hem de RAM kapasitesi artrıldı. Böylece akıllı telefonlarda 64 GB kapasiteli RAM’leri görmeye başlayacağız.

Samsung’un açıklamasında artırılmış gerçeklik, yapay zeka ve dijital gerçeklik dünyası vurgusu yapıldı. Bu pazarlardaki faaliyet alanını genişletmek için küresel yonga seti üreticileri ile iş birliğine gideceğinin altını çizen Samsung, LPDDR5X teknolojisinin bu anlamda büyük rol oynayacağını belirtti.

Yalnızca Akıllı Telefonlarda Kullanılmayacak

Samsung geliştirdiği yeni DRAM yongasını yalnızca akıllı telefonlarda kullanmayacak. Açıklamadan anlaşıldığı üzere dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve AR (artırılmış gerçeklik), VR (sanal gerçeklik) ve MR (karma gerçeklik) alanlarında da kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir