Akıllı Telefonlara Akıllı RAM Geliyor

Samsung LPDDR5-PIM RAM

Güney Kore‘li teknoloji şirketi Samsung yeni akıllı RAM teknolojisini geliştirdiğini açıkladı.

Samsung’un Yeni RAM’i: LPDDR5-PIM

RAM teknolojisinin önemli firmalarından Samsung, her yıl dikkate değer mikroişlemci ve IC yeniliklerinin açıklandığı yarı iletken konferansı Hot Chips 33’te yeni ürününü duyurdu. RAM’de işleme (PIM) teknolojisindeki son gelişmeler oldukça dikkat çekti. Bu teknolojinin isminin LPDDR5-PIM RAM olduğu açıklandı.

Bu aslında AI (yapay zeka) özelliklerine sahip olan bir ürün. Samsung yeni teknolojinin daha az güç kullanırken performansı artırabileceğini belirtti. Günümüzde birçok akıllı telefonda kullanılan makine öğrenimi, sistem performansından çevirilere, sesli komutlardan kamera kalitesine kadar hemen her konuda yardımcı oluyor. Samsung bu işlemlere yardımcı olması için akıllı telefonlara özel yapay zeka altyapılı RAM’i geliştirdiğini açıkladı.

Enerji Kullanımı Azaldı Performans Arttı

Firma simülasyon testlerinde LPDDR5-PIM’in ses tanıma, çeviri ve sohbet robotu gibi uygulamalarda enerji kullanımını yüzde 60’ın üzerinde azaltırken performansı ise 2 katından fazla artırdığını açıkladı. Bu ilk bakışta oldukça kullanışlı bir özellik gibi görünüyor. Potansiyel olarak daha hızlı, daha verimli makine öğrenimi performansı ile sonuçlanıyor.

Samsung’un açıklamasında “LPDDR5-PIM mobil bellek teknolojisi, veri merkezi bağlantısı olmadan bağımsız AI yetenekleri sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Samsung yeni akıllı RAM teknolojisinin telefonlarda ne zaman yer alacağını ise şimdilik açıklamadı. Ayrıca bu teknolojinin ne kadar güçlü olduğu, görüntü işleme ve bilgisayarla görüş gibi daha gelişmiş görevlerin üstesinden gelip gelemeyeceği de şu anda belirsiz.

2022 Yılında Tamamlanması Bekleniyor

Samsung 2022 yılında PIM teknolojisini tamamlamayı amaçlıyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.