Samsung 960 EVO M.2 SSD İncelemesi

Samsung 960 EVO M.2 SSD incelemesi sizlerle. SSD‘nin tüm detayları ve güncel satış fiyatı incelememizde.

Samsung 960 EVO M.2 SSD incelememizde, M.2 formatında ve PCIe 3.0 x4 arabirimi üzerinden çok yüksek hızlara çıkabilen depolama biriminin özelliklerine yakından bakıyoruz.

Samsung 960 EVO M.2 SSD Teknik Özellikleri

Son zamanlarda SSD modellerinin yaygınlaşması ve fiyatların daha alınabilir seviyeye düşmesiyle birlikte bilgisayar kullanıcıları hız anlamında ciddi şekilde rahatladı. Fakat teknoloji geliştikçe SATA standartının limitlerine ulaşıldı ve artık daha yüksek hız değerleri için SATA üzerinden değil M.2 formatında ve PCI Express üzerinden bağlantı sağlayan SSD’lere geçiş yapıldı.

Samsung 960 EVO da bugüne kadar görülen SSD modellerinden çok daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Teknik özelliklere ve hız testlerine geçmeden önce bu SSD’nin nasıl monte edildiğinden kısaca bahsedelim. Anakartta yer alan M.2 slotuna bağlanan 960 EVO’yu sadece slota yerleştirmek ve ardından vidalama yapmak kurulum için yeterli. Hem küçük boyutta olması hem de herhangi bir güç kablosuna ihtiyaç duymuyor olması bu tip SSD’lerin avantajlarından birisi. Samsung 960 EVO, yalnızca masaüstü bilgisayarda değil, uyumlu olan dizüstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.

Teknik özelliklerde 500 GB’lık modelini incelediğimiz 960 EVO’nun 256 GB ve 1 TB olmak üzere farklı depolama seçenekleri de mevcut. Yaptığımız testlerde ilk olarak Samsung Magician yazılımında 3.3 GB sıralı okuma, 1.7 GB sıralı yazma performansı gösteren SSD, CrystalDiskMark’ta 2.9 GB / s yazma ve 1.7 GB / s okuma hızlarını sundu. SSD performansının PCI Express ile birlikte bu noktalara çıkmış olması gerçekten etkileyici.

İlk çıkan M.2 SSD modellerinde ısınma ve buna bağlı olarak performans düşüşleri ortaya çıkmıştı. Samsung 960 EVO modelinse ise etiketin hemen altında yer alan ve ısıyı dağıtan bakır katman, günlük kullanımda SSD’nin ısınmaya bağlı performans düşüşünü engelliyor.

Yazılım kısmına geçmeden önce SSD’nin dayanıklılığından da söz edecek olursak, 500 GB’lık 960 EVO modelinin 200 TB yazma garantisinin bulunduğunu da belirtelim.

Yazılım tarafında Samsung’un depolama birimleri için geliştirdiği Magician uygulamasını opsiyonel olarak kullanabilirsiniz. Ancak bundan önce bilgisayarınıza mutlaka NVMe sürücüsünü kurmayı unutmayın. Magician yazılımı ile birlikte hız testi, sürücü durumu, verileri tamamen güvenli bir şekilde silme gibi özellikler bulunuyor. Opsiyonel olarak bu yazılımı da kullanmanız faydalı olacaktır.

Samsung 960 EVO M.2 SSD Fiyatı

Son olarak fiyatlardan söz edecek olursak tahmin edebileceğiniz gibi NVMe SSD’ler pek de uygun fiyatlı modeller değil. Bizim incelediğimiz 500 GB’lık model 1.000 TL civarında satılıyor. Fiyatı bir kenara koyduğumuzda ulaşılan hız, dayanıklılık ve diğer konularda 960 EVO’nun tam bir performans canavarı olduğunu söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.