Samsung 6G İçin Çalışmalara Başladı

6G

5G bile henüz yaygınlaşmamışken Samsung, 6G için çalışmalara başladı.

2028 Yılında Hazır Olacak

5G teknolojisi insanlarla buluşmuş olsa da çok kısıtlı bir alanda aktif. Türkiye‘de ve ve birçok ülkede 5G’nin ne zaman insanlarla buluşacağı netleşmiş değil. Buna rağmen 6G teknolojisi için çalışmaların başladığına dair Samsung tarafından açıklama geldi.

Samsung Electronics firması tarafından yapılan açıklamaya göre, 5G’nin yerini alacak olan yeni nesil ağ en geç 2028’de hazır olacak. Şu aşamada 6G olarak isimlendirilmesi planlanan teknolojinin, 2028’e kadar ticarileşmesi ve 2030’da insanlarla buluşması planlanıyor.

Henüz çok erken değil mi diye düşünebilirsiniz. Ancak Samsung firmasına göre daha doğrusu tüm teknoloji şirketlerine göre erken değil. 5G ticarileşme sürecinin başında olsa da, yeni teknoloji için araştırma çalışmalarının başlaması çok önemli. Bu teknolojiyi geliştirmek ve insanlar tarafından kullanılabilir hale getirmek yaklaşık 10 yıl sürebiliyor. Bu nedenle Samsung gibi birçok firma şimdiden çalışmalara başladı.

2G‘den 3G’ye geçiş 15 yıl sürmüştü. 5G ise 8 yıl sonra kullanılabilir hale geldi. Bu eğilimin önümüzdeki dönemde daha çok hızlanması yani bağlantı teknolojilerinin gelişim sürecinin daha da kısalması bekleniyor.

5G’den 50 Kat Daha Hızlı

Samsung firmasının 6G teknolojisinden beklentisi, 5G’den 50 kat daha yüksek hıza ulaşılması ve gecikme sürelerinin minimum seviyeye düşürülmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir