Rocket Lab Yeni Roketi Neutron’u Tanıttı

Rocket Lab Neutron

“ABD‘li uzay taşımacılığı şirketi Rocket Lab yeniden kullanılabilir roketi Neutron‘u resmi olarak tanıttı.

Rocket Lab Neutron

Elon Musk‘ın kurucusu SpaceX firmasının en büyük rakibi Rocket Lab yeni geliştirdiği Neutron isimli roketine resmiyet kazandırdı. Falcon 9‘da da olduğu gibi dikey iniş yapabilen roketin bu yeteneği oldukça dikkat çekti.

Rocket Lab şirketi bu yılın başlarında yaptığı başarısız fırlatma denemesi ile gündeme gelmişti. Firmanın Electron isimli roketi başarılı bir kalkış yapmasına rağmen oluşan arıza nedeniyle hayal kırıklığına uğratmıştı. Tekrar sahneye çıkan Rocket Lab şirketi Neutron roketi ile SpaceX arasındaki rekabet nedeniyle hazırlıklarına devam ediyor.

Neutron Roketinin Maliyeti Daha Düşük

Şimdiye kadarki en güçlü ve en gelişmiş roketini ürettiğini açıklayan Rocket Lab şirketi, Neutron‘u özel bir karbon kompozit malzemeden tasarlayıp üretti. Firma böylece dayanıklılığı artırırken hafifliği de korumayı başardı. Falcon 9 roketine benzer olarak piste iniş yapmak amacıyla tasarlanan fırlatma aracı uyduları yörüngeye taşımak gibi görevlerde aktif olarak kullanılacak.

Canlı yayında açıklama Rocket Lab‘ın CEO‘su ve kurucusu Peter Beck, Neutron roketi için “Mutlak bir canavar.” ifadesini kullandı. Roket tek yönlü yolculuklarda Dünya yörüngesine 15.000 kg’a kadar yük taşıma kapasitesini amaçlıyor. Yeniden kullanabilir olarak ise 8.000 kg’a kadar taşıma yapabilmesi hedefleniyor.

Peter Beck, CNBC TV kanalına yaptığı açıklamada Neutron roketini 2024’e kadar fırlatma rampasında görmeyi amaçladığını belitti. Böyle bir fırlatmanın maliyeti ile ilgili yorum yapmaktan kaçınan CEO yine de rekabetçi uygun fiyatlarla sunacaklarının altını çizmiş oldu.

Bir karşılaştırma yapalım, Rocket Lab firmasının küçük ölçekli Electron roketi fırlatma başına 7 milyon dolara, ABD’li havacılık şirketi Firefly‘ın orta büyüklükteki Alpha roketi 15 milyon dolara ve SpaceX‘in Falcon 9 roketinin fırlatma başına 62 milyon dolara mal oluyor. Şunu hatırlatmakta fayda var, Falcon 9 roketi 22.800 kg’a kadar yükü yörüngeye çıkarabiliyor.

SpaceX şirketinin roketi gerektiğinde okyanusta insansız hava aracına iniş yapabilirken, Neutron roketinin tüm yeniden kullanılabilir görevleri için fırlatma sahasına geri dönmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili açıklama yapan Rocket Lab CEO’su “İnsansız hava araçlarına iniş yapmak oldukça güzel ancak biz en düşük maliyetli yöntemi kullanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Peter Beck, Neutron roketinin yapılacağı malzemeyi tartıştığında SpaceX firmasından başka bir örnek daha vererek Starship roketinde kullanılan ana malzeme olan paslanmaz çeliği tokmakla dövdükten sonra Neutron’da kullanılan karbon kompozit maddeye de vurdu ve bükülmediğini göstererek dikkatleri Elon Musk’a çevirdi.

Arşimet’ten İlham Alan Roket Motoru: Archimedes

Rocket Lab şirketi Neutron roketi için Archimedes isimli yeni bir motor geliştirdiğini ifade etti. Peter Beck, Arşimet’in tasarımını çok basit olarak belirtti ve “tekrar tekrar kullanılabilecek bir motor inşa etmeniz gerektiğinde istediğiniz her şey var” ifadelerini kullandı.

Rokette yer alacak 7 adet Arşimet motoru Neutron’un uzaya giden ilk aşamasına güç verirken, sekizincisi yörüngede üst aşamayı hareket ettirecek. Gelecek yıl ateşlenmesi hedeflenen Arşimet motorları Rocket Lab firmasının Yeni Zelanda’daki tesisinde tasarlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir