PHP Framework Nedir?

PHP Framework uygulama geliştirenlerin projelerinde ihtiyaç duydukları tüm özellikleri tek çatı altında toplayan kütüphanelerdir.

Proje oluşturulurken zaman kaybını önleyen ve kullanılacak tüm yapıları hazır bulundurarak geliştiricinin projeye daha iyi odaklanmasını sağlayan bir yapıdır. Teknik detaylar ile uğraşmadan geliştiriciye birçok avantaj sağlayan framework‘ler farklı kütüphane araştırma ihitiyacını ortadan kaldırır. Php geliştiriciler proje kapsamı, büyüklüğü ve detayına göre birçok framework arasından seçim yapıyor. Form kontrolleri, veritabanı bağlantısı ve hesap kontrolü gibi birçok özellik framework’ler ile çok daha kolay bir şekilde tasarlanabiliyor.

Framework bir düzen oluşturur ve kendi içinde bir kütüphanesi bulunmaktadır. Biz amaçlarımız doğrultusunda framework’ün kütüphanesinden istediğimizi kullanabiliriz. Framework profesyonel bir yapı olduğundan ve sürekli geliştirilmeye devam ettiği için herşeyi baştan oluşturmak yerine yalnızca projemizin istediği detaylara yoğunlaşabiliriz.

PHP Framework Nasıl Kullanılır?

Yüzlerce seçenek olsa da geliştiricilerin en uygun olan seçeneği seçebilmesi çalıştığı projenin sonucu da belirliyor. Proje başlangıcında seçilecek doğru bir framework projenin kolay bir şekilde tamamlanabilmesine yardımcı olmaktadır. Yanlış bir framework seçimi yapılacak projenin yarım kalmasına bile neden olabiliyor. Php programlama dili çok esnek bir dildir. Bu açıdan geliştiricilere birçok kolaylık sağlasa da framework seçiminin sağlıklı yapılmaması sonucunda pek çok proje başlamadan bitebiliyor. Kod organizasyonu ve yönetimi açısından büyük önem arz eden php framework kullanımı doğru seçimlerle sağlıklı bir süreçte ilerliyor. En çok tercih edilen framework türleri projeye bağlı olarak Zend, CodeIgniter, Yii ve CakePHP.

PHP Framework Dersleri

Sanal ortamın gelişim göstermesi ile ciddi manada internet teknolojileriyle her branş ve eğitime rahatlıkla ulaşılabiliyor. Php alanında kariyerini devam ettirmek isteyenlerin framework’leri öğrenmesi birçok iş imkanına da sahip olabilmesini sağlıyor. Günümüzde yazılım firmalarının birçoğu çalışanlarından daha fazla iş yapmasını istiyor ve projeyi en kısa sürede bitirebilmesi için iş ilanlarına framework seçeneğini de ekliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.