Perseverance Uzay Aracı Mars’a İniş Yaptı

Perseverance Mars Uzay Aracı

NASA‘nın Perseverance uzay aracı 7 ay süren yolculuğun ardından Mars‘a başarılı bir iniş yaptı.

Perseverance’ın Mars Yolculuğu 7 Ay Sürdü

2020 yılında düzenlenen kampanya ile Türkiye‘den 2,5 milyon kişinin ismini yazdırdığı Perseverance uzay aracı, Kızıl Gezegen‘de yaşamın izlerini araştıracak. Keşif aracının çektiği ilk fotoğrafları NASA Twitter hesabında yayınlandı.

İnsanlığın uzayı keşfetme macerası devam ediyor. Güneş Sistemi‘nde bize en yakın gezegenlerden olan Mars da birçok araştırmanın merkezinde bulunuyor. Bu çalışmalardan birisi de NASA’nın Perseverance isimli keşif görevi.

NASA, görevle aynı ismi taşıyan bir yüzey aracını Mars’a 7 ay önce göndermişti. Aylar süren yolculuktan sonra üzerinde 23 kamera, çok sayıda sensör ve çeşitli bilimsel çalışmalar için özel olarak geliştirilmiş ekipmanla kızıl gezegene iniş yaptı.

7 Dakikalık Dehşet Aşaması Başarıyla Geçildi

NASA, Perseverance adlı aracı Mars’ta Jezero Krateri isimli bölgeye indirdi. Bu indirme görevi, teknik olarak yolculuğun en zorlu kısmı olarak ifade edildi. Bilim insanları keşif aracının gezegenin atmosferine girişinden yere inişine kadar olan 7 dakikalık süreye Dehşetin Yedi Dakikası ismini veriyor.

Dünya‘da 1 ton ağırlığında olan ve ortalama bir otomobil boyutundaki Mars keşif aracı, kızıl gezegen yüzeyinde geçmişte yaşam olup olmadığı ile ilgili ipuçları arayacak ve daha sonra gezegenimize getirilecek olan örnekler toplayacak. İniş ekipmanları ise 2012 yılındaki Curiosity inişinin daha gelişmiş ekipmanlarla gerçekleştirilmiş bir versiyonu.

Mars atmosferi Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince. Aradaki bu fark aerodinamik olarak aracı yavaşlatacak bir açık hava sürtünmesi olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle eldeki aerodinamik kuvvetleri, paraşütleri, minik iticileri ve devasa hava yastıklarını kullanarak sağlıklı bir iniş yapmak için hazırlıklar yapılmıştı.

Uzay Aracının Mars’a İnişini Milyonlarca Kişi Canlı İzledi

Perseverance’ın Mars’a inişini NASA canlı yayınladı. Ana yayını ve pek çok dilde yapılan diğer yayınları dünyanın dört bir yanından milyonlarca kişi canlı yayında takip etti.

İnsanlık Tarihinde İlk Kez Mars’a Helikopter Gönderildi

Perseverance aracının üzerinde, yüksek çözünürlüklü görüntü alabilecek teknolojilere sahip bir helikopter yer alıyor. Mars Helicopter Ingenuity isimli bu helikopter, gerektiğinde araçtan ayrılabilecek ve aracın yakın çevresinde uçarak havadan görüntüler yakalayabilecek.

Perseverence Mars’taki Yaşam İzlerini Arayacak

NASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında geliştirilen uzay aracı, daha önce Kızıl Gezegen’in potansiyel yaşam izleri taşıdığı düşünülen bölgelerini araştıracak. Milyonlarca yıl önce tıpkı Dünya gibi yüzeyinde yaşam bulunduğu tahmin edilen Mars’ta, belki de bu yaşamın kalıntıları bulunabilir. Elbette bu kalıntıların mikrobiyal düzeyde olduğu düşünülüyor.

Mars yüzeyinden kum ve taşları eleyerek örnekler alacak Perseverance, aldığı bu örnekleri saklayacak. İlerleyen yıllarda Mars’a gönderilmesi planlanan diğer araçlar, aracın sakladığı örnekleri alarak Dünya’ya geri getirecek. Bu örnekler yeryüzünde daha detaylı olarak incelenecek ve belki de hedeflenen mikrobiyal yaşamın izlerine ulaşılmış olacak.

Uzay Aracının Mars’ta Çektiği İlk Fotoğraflar Yayınlandı

NASA’nın bu görev için açtığı resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda Perseverance’ın çektiği ilk fotoğraflar var. Fotoğraflarda görünen bölge, aracın iniş yaptığı Jezero kraterinden geliyor. Perseverance, bu kraterde milyonlarca yıl önce bulunduğu tahmin edilen şüphe edilen gölün zeminini araştıracak. NASA’ya göre eğer Mars’ta yaşamın izlerine rastlamak mümkünse Jezero krateri, bu arayış için en uygun bölgelerin başında geliyor.

Mars’a Gönderilen Uzay Aracına Verilen Perseverance İsminin Anlamı

Türkçe karşılığı “azim, sebat” olan Perseverance, ABD‘nin farklı eyaletlerindeki öğrencilerin uzay aracına isim olarak önerilen yüzlerce kelimeden sadece birisiydi. ABD, Virginia eyaletinde yaşayan ve kampanyada 7. sınıf öğrencisi olan Alexander Mather‘in önerdiği bu isim, finalde yapılan 28.000 kişilik anket sonucunda seçildi. Mather’in önerdiği isim oylamayı kazanınca, 2020 yılı Temmuz ayında fırlatmanın yapıldığı Cape Canaveral Üssü‘ne davet edilmişti ve tüm süreci canlı olarak takip etme şansını yakalamıştı.

Mars Keşif Aracı Tanıtım Videosu

Perseverance’ın Mars’a İnişinden Sonra Çektiği İlk Fotoğraflar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir