PancakeSwap Nedir? Nasıl Kullanılır?

PancakeSwap (CAKE)

PancakeSwap (CAKE) nedir ve nasıl kullanılır? PancakeSwap ile ilgili merak edilen tüm detaylar yazımızda.

PancakeSwap (CAKE) Nedir?

Geleceğin paraları olarak duyurulan kripto paralar yavaş yavaş hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Özellikle de son dönemde bazı ülkeler tarafından resmi para birimi olarak ilan edilen kripto paralar günden güne popülerliğini artırarak milyar dolarların döndüğü çok büyük bir pazar oldu.

Kripto paraların yatırımcıları ile buluştuğu mecralar da çok önemli. Son zamanlarda ismini sık sık duymaya başladığımız PancakeSwap’ı sizler için kapsamlı olarak inceledik.

PancakeSwap (CAKE) Ne İşe Yarar?

Kripto para borsaları ile yakından ilgilenen kullanıcıların bildiği gibi Binance benzeri platformlar tek bir merkezden yönetilmektedir. PancakeSwap ise aksine Binance Smart Chain’de geliştirilmiş ve herhangi bir merkeze bağlı olmayan otomatik piyasa yapıcı (AMM) konseptli bir platform.

Temel olarak kripto paraları değiştirmek için kullanılan merkeziyetsiz finans protokolü Uniswap ve SushiSwap benzeri platformlar gibi konsepte sahip olan PancakeSwap, güvenli ve hızlı bir şekilde token takası, likidite havuzlarından birine veya daha fazlasına likidite ekleyerek pasif gelir elde etme gibi birçok işlevle kullanıcılara hitap etmektedir.

Bunların haricinde AMM temelli olmasına rağmen staking çekilişlerine katılarak NFT kazanmak, token satışlarına katılmak ve liderlik panosunda yer almak gibi opsiyonlar da sunulmaktadır.

PancakeSwap (CAKE) Nasıl Kullanılır?

Binance gibi tek bir merkeze bağlı olan kripto para borsalarındaki gibi herhangi bir merkeze bağlı olmayan PancakeSwap platformunda da kripto para cüzdanı gerekiyor. Burada platformun Trust Wallet, MetaMask ve Binance Chain Wallet benzeri birçok cüzdanı desteklendiğini de belirtelim.

PancakeSwap kullanmak isteyenlerin öncelikle kullandıkları kripto para cüzdanlarını sisteme dahil etmesi, daha sonra işlem yapmak ve kazanç elde etmeye başlayabilmek için platforma Binance Coin (BNB) veya PancakeSwap (CAKE) yatırması gerekiyor.

Swap yani token değişimi ise çok kolay. Yapılması gereken takas edilecek olan tokeni belirlemek ve Swap butonuna tıklamak. Bu işlem için yüzde 0,25 oranında bir ücret alındığını da belirtelim.

Satın aldığınız tokenleri likidite havuzlarına kilitleyerek gelir elde etmek için ise eşit miktarda CAKE ve BNB gibi token çiftlerini eklemeniz gerekmektedir. Bunun karşılığında kullanıcılara CAKE-BNB LP veriliyor. Buradaki LP token‘lerinin sayısı CAKE-BNB likidite havuzundaki payınızı temsil ederken, dilediğinizde likiditenizi iptal ederek paranızı kullanmaya başlamanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.