Panasonic geliştirdiği yeni pil teknolojisi ile bükülebilir pil üretmeyi başardı. Kavisli cihazların daha fazla yaygınlaşmasını sağlayacak olan pilin tüm detayları haberimizde.

panasonic-bukulebilir-pil

Akıllı telefon ve özellikle saatlerde kavisli yapıya geçiş devam ederken bu cihazlarda yaşanan en büyük problem batarya kapasitelerinin kısıtlı olması. Bunun nedeni ise, bataryalar esnek yapıda olmadığı için kavisli cihazlara yüksek kapasiteli bataryaları yerleştirmek pek mümkün olmuyor.

Ancak Panasonic’in geliştirmiş olduğu yeni esnek pil teknolojisi ile bu sorun tarihe karışacak gibi görünüyor.

Esnek Olmasına Rağmen Daha Güvenli

Panasonic, geliştirmiş olduğu yeni lityum iyon pilin ne kadar bükülmüş veya kıvrılmış olursa olsun, içinde yer alan şarjın yüzde 99’unu koruyacağına garanti veriyor. Bununla sınırlı kalmayan esnek pil, lamine dış gövdesinin sunduğu güvenilir yapı ile gönül rahatlığıyla şarj edilebiliyor.

Henüz yeni bir teknoloji olduğu için esnek pilleri akıllı telefonlarda hemen göremeyeceğiz. Panasonic tarafından üretilen esnek pillerin 65 mm x 40 mm boyutlarında olan en büyük versiyonu sadece 60 mAh‘lık bir kapasiteye sahip.

Yetkililer, akıllı saatler için bile henüz düşük kapasiteye sahip olan bu esnek pilleri, ilerleyen zamanlarda saat kayışlarının içine yerleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyorlar.