Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun oynayarak nasıl para kazanılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Oyun Oynayarak Para Kazanma

Birçok kişi boş vakit buldukça bilgisayarından, akıllı telefonundan ya da konsolundan oyun oynamayı çok seviyor. Peki oyun oynayarak para kazanmak mümkün mü?

Oyun oynayarak para kazanmak için profesyonel bir oyuncu olmanıza gerek yok. Günümüzde birçok kişi zaten vaktinin bir kısmını oyun oynamaya ayırıyor. Bunu yalnızca bilgisayar ya da konsol oyunları olarak düşünmeyin. Akıllı telefonunuza indirdiğiniz bir satranç oyunu da buna dahil.

Her oyun severin oyun oynama stili farklı olabilir. Genelde insanlar vakit buldukça oyun oynamayı tercih ediyorlar. Ancak bazı insanlar öğle arasında 10-15 dakika kadar oyun oynarken kimisi de bilgisayar ya da konsolunda 5-6 saat belki de daha fazla vakit geçirebilir. Eğer bunu maddi bir kazanca çevirme düşüncesi hoşunuza gidiyorsa, sizin için oyun oynayarak para kazanmanın farklı yöntemlerini derledik.

Hem Oyun Oynayın Hem de Para Kazanın

Oyun oynayarak para kazanmak için yapılabilecek birçok alternatif var. Bunların arasında günümüzde en çok kazandıranlardan birisi de yayıncılık yapmak. Sizi oyun oynarken izleyen yüzlerce hatta binlerce insan olduğunu hayal edin. Elbette iyi bir yayıncı olmak için sadece oyun oynamak yeterli olmayacaktır.

Yayıncılığın yanında hiç bir kitleye hitap etmeden de oyun oynayarak para kazanılabiliyor. Doğrudan oynadığınız oyunlardan bir gelir elde edebileceğiniz gibi, oyunda kazandıklarınızı da gelire çevirebilir ya da uzmanlığınızı paylaşabilirsiniz. Sizler için bir araya getirdiğimiz bu alternatifleri yakından inceleyelim.

Oyun Oynarken Canlı Yayını Açın

Günümüzde milyonlarca insan canlı yayın platformlarında on binlerce farklı içeriği tüketiyor. Bunların içinde en popüler olan ve yayıncısına en çok kazandıranların başında ise oyun yayınları geliyor. En çok tercih edilen platformlara örnek olarak ise Twitch, YouTube ve Facebook verilebilir.

İyi bir oyuncuysanız ve bu işe ayıracak zamanınız da varsa iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Ancak geçiminizi sağlayacak kadar ve hatta zengin olacak kadar para kazanabileceğiniz bu işte yaşnızca oyun oynamak sizi ancak bir noktaya kadar taşıyacaktır.

Oyunlarda Kazandığınız Eşyaları / İtemleri Satın

Birçok çevrimiçi oyun platformunun oyunlarda kazandığınız item isimli eşyaları satabileceğiniz veya beğendiğiniz eşyaları alabileceğiniz bir uygulama içi pazarı ya da uygulama dışı marketi oluyor.

Bu duruma en iyi örneklerden birisi Steam platformu. Örneğin Counter-Strike oynuyorsunuz. Siz oynadıkça oyunda daha kullanabileceğiniz eşyalar ya da nadir olduğu için fiyatı yüksek eşyalar olan kutular çıkıyor. Bu eşyaları daha sonra pazarda satıp para kazanmanız mümkün.

E-Spor Turnuvalarına Katılın

E-Spor turnuvalarına katılıp para kazanmak istiyorsanız iyi bir oyuncu olmanız gerekiyor. Her zaman iyi bir oyuncu olmak da işe yaramayabilir. Takım arkadaşı olarak seçtiğiniz kişilerin de sizin kadar iyi oyuncu olması çok önemli.

İyi bir takım kurduysanız tek yapmanız gereken turnuvalara başvurmak ve sıralamada en üstlere çıkmaya çalışmaktır. En iyi takımlar arasına giremeseniz de bu işten kazancınız milyonları bulabilir. Örneğin StarCraft II oyun turnuvasını kazanan takım 100 bin dolar ödül alırken, Dota 2 turnuvasını kazanan takım ise 1 milyon dolar kazandı.

Oyunları Test Edin

Piyasaya henüz çıkmamış oyunları oynayın test edin ve bulduğunuz sorunları oyun yapımcısına bildirin. Birçok firma oyunları satışa çıkarmadan önce bir test ekibi kurup oyunu test ettiriyor. Özellikle de çevrim dışı oyunların büyük kısmı beta sürümlerini bile yayınlamadan önce bu test ekiplerinin denetiminden geçiriliyor.

Çok zevkli bir iş gibi görünüyor olabilir. Ancak bazı kötü yanları da var. Örneğin karşınıza her zaman sevdiğiniz tarzda bir oyun çıkmayabilir. Anlaştığınız oyun firması tarafından bir korku oyununu ya da sıkıcı bir çocuk oyununu saatlerce test etmeniz istenebilir. Bunları göze alabiliyorsanız bu iş tam da size uygun olabilir. Eğer bu işi yapmayı ciddi olarak düşünüyorsanız PlaytestCloud, Beta Family, ErliBird ve BestReviewApp gibi siteleri inceleyebilirsiniz.

Oyun İçeriklerinizi YouTube’a Yükleyin

Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da tanınan birçok YouTube içerik üreticisi kariyerine oyun videoları çekerek başladı. Oynadığınız oyunlarda geçilmesi zor olan bölümleri ya da baştan sona tüm oyun oynayışınızı kaydedebilir ve YouTube’a yükleyebilirsiniz.

Twitch platformunda da olduğu gibi yalnızca oyun oynamak burada da yeterli olmayabilir. Birçok kişi izledikleri oyun videosundaki oyunlara ilgi duymasa da sizin tepkiniz ve samimiyetiniz için kanalınıza abone olabiliyor. Örneğin PewDiePie isimli YouTube kanalı 10 yıl önce Minecraft oynarken çektiği videoları paylaşarak bu işe başlamıştı. Günümüzde ise 110 milyon takipçiye sahip ve YouTube’dan 30 milyon dolara yakın bir para kazancı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir