NASA Venüs’e Uzay Aracı Gönderecek

NASA Venüs DAVINCI+ VERITAS

NASA‘nın 30 yıl aradan sonra Venüs gezegenine tekrar uzay aracı göndereceği açıklandı.

Rota Bu Kez Mars Değil Venüs

NASA, peş peşe gelen Mars görevlerinden sonra şimdi sırada Venüs’ün olduğunu açıkladı. NASA 2 görevi önümüzdeki yıllarda başlatacak.

NASA, Dünya‘nın komşu gezegeni Venüs için yeni bir görevi başlatıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı 30 yılı aşkın bir süreden sonra gezegene gidecek. Güneş Sistemi‘nin en sıcak gezegenine 2 uzay aracı gönderilecek. Bilim insanları bu görevlerle Venüs’ün atmosferini ve jeolojik özelliklerini inceleyebilecekler.

Venüs’e DAVINCI+ ve VERITAS Uzay Araçları Gidecek

2 robot araç DAVINCI+ ve VERITAS, önümüzdeki birkaç yıl içinde kozmik cehennem olarak ifade edilen yola çıkacak. NASA, görevlerin 2028 ile 2030 yılları arasında başlayacağını belirtti. Açıklamada ayrıca DAVINCI+’ı 2029’da fırlatacaklarını ifade ettiler.

Venüs, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın 2. gezegen. Ayrıca Dünya’nın da komşusu. Ancak Dünya ile arasında çok büyük farklar var. Örneğin bir kurşunu bile eritebilecek kadar yüksek sıcaklıklara (471 C) sahip. Bilim insanlarına göre, atmosferden gelen Güneş ışınlarının çıkmasına izin vermediği için gezegen bu kadar sıcak. Ancak hala bilinmeyen çok fazla şey olduğu da bir gerçek.

Dünya’dan daha küçük olan Venüs’ün atmosferindeki bulutlar karbondioksit ve sülfürik asit damlacıklarından oluşuyor. NASA, DAVINCI+’ın Venüs gezegeninin yoğun, sera atmosferinin bileşimini ölçeceğini belirtti. Ayrıca VERITAS’ın ise jeolojik tarihini belirlemeye yardımcı olmak için gezegenin yüzeyini yörüngeden haritalandıracağını ifade etti.

DAVINCI+ iniş sondası ve uzay aracından oluşacak. Aracın Venüs’te Tesserae isimli benzersiz jeolojik özelliklerin ilk yüksek çözünürlüklü görüntülerini getirmesini de bekliyorlar. Bilim insanları, bu özelliklerin Dünya kıtaları ile karşılaştırılabileceğini düşünüyorlar. Ayrıca Venüs’ün levha tektoniği‘ne sahip olduğunu öne sürüyorlar.

NASA Venüs’ü Arka Plana Attığı İçin Eleştirilmişti

Venüs bir zamanlar yaşam için potansiyel uygun okyanuslara sahip olabilir. NASA, uzun zamandır Mars görevlerine önem verip Venüs’ü arka plana atarken birçok bilim insanının eleştirisini almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir