NASA ve SpaceX 10 Kentilyon Dolarlık Asteroit İçin Anlaşma Yaptı

Asteroit

NASA ve SpaceX 10 kentilyon dolarlık asteroit için anlaşma yaptı.

NASA ve SpaceX 10 Kentilyon Dolarlık Asteroit İçin Anlaşma Yaptı

Dünyanın tamamının ekonomisinden bile daha değerli olan asteroit bir süredir NASA’nın hedefine girmişti. Yaz aylarında araştırmayı erteleyen NASA 16 Psyche adlı asteroide ulaşmak için yeni yol haritasını oluşturdu.

İlk olarak 1852’de keşfedilen 16 Psyche asteroidi uzay boşluğunun en önemli parçalarından birisi olabilir. Tüm asteroit kuşağı‘nın kütlesinin yüzde 1’ini oluşturan kaya parçası tahmini olarak 10 kentilyon dolar değerinde altın, metal, demir ve nikel barındırıyor.

Asteroit her ne kadar değerli olduğu için merak konusu olsa da NASA araştırma görevinin sebebini buna bağlamıyor. ABD’li uzay ajansı metallerin maddi değeri ile değil gezegensel kökenleri ile ilgilenildiğini belirtti.

Falcon Heavy Roketi 10 Ekim 2023’te Fırlatılacak

NASA ve SpaceX arasındaki yapılan bu yeni anlaşma ile 16 Psyche asteroidine ulaşmak hedefleniyor. NASA 10 Ekim 2023 tarihinde SpaceX’in Falcon Heavy roketi ile fırlatılması amaçlanan uzay aracının 16 Psyche’ye ulaşmasını ve yüzeyinden örnekler toplamasını hedefliyor.

16 Psyche’ye varış tarihi daha önceki planlara göre biraz gecikecek. Mars’ın yer çekiminden sapan asteroit 3 yıllık bir gecikmeye neden olacak. Bu durumda NASA’nın 2026 yerine 2029 yılında 16 Psyche’ye ulaşacağı anlamına geliyor.

NASA’nın uzay aracı asteroidin yörüngesinde dönecek ve multispektral görüntüleyiciyi kullanacak. Bu görüntüleyicide gama ışını, manyetometre ve nötron spektrometreleri gibi bazı ekipmanlarla araştırma yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir