NASA Mars’ta Oksijen Üretmeyi Başardı

NASA Mars Perseverance Oksijen

NASA Perseverance misyonu kapsamında Kızıl Gezegen Mars‘ta oksijen üretmeyi başardı.

Perseverance Mars’ta Oksijen Üretti

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Perseverance misyonunda Mars’ta araştırmalara devam ediyor. 18 Şubat 2021 tarihinde Mars’taki Jezero kraterine başarılı şekilde araştırma aracı gönderen NASA, Mars yüzeyinde yaşama dair izler arıyor. Ancak amaçları yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Numune toplama ve deney yapma gibi başka hedefleri de bulunan NASA, Mars görevinde bir ilki gerçekleştirdi ve Kızıl Gezegen‘de oksijen üretmeyi başardığını açıkladı.

Oksijen Miktarı Bir Astronota 10 Dakika Yetecek Seviyede

Yapılan açıklamada 20 Nisan’da Mars’ın atmosferinden çekilen karbondioksit, başarılı bir şekilde oksijene dönüştürüldü. NASA, gezegenin yüzeyindeki uzay aracının içindeki MOXIE isimli cihaz ile, bir astronota 10 dakika yetecek seviyede oksijen üretti.

NASA ve Jet Propulsion tarafından geliştirilen MOXIE, gezegenin atmosferinden çektiği karbondioksiti 1470 derecede ısıtarak, karbonmonoksit elde etti. Oluşturulan karbonmonoksiti moleküllerine ayırmayı başaran cihaz, 5 gram oksijen üretti.

Uzay Araçları 24 Tondan Fazla Oksijene İhtiyaç Duyuyor

NASA, Mars deneyinin gelecekteki görevlerinin önünü açmaya vesile olduğunu ifade etti. Çünkü hem insanlar hem de onları taşıyan roketler, uzayda oksijene ihtiyaç duyuyorlar. 4 astronot taşıyan bir uzay aracının, gezegenin yüzeyinden kalkabilmesi için 24 tondan fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu kadar oksijeni taşımanın imkansız olduğunu belirten NASA, gelişen teknoloji ile gerekli oksijeni üretmeyi amaçlıyor. Ancak bu durum gezegende yaşama yetecek oksijenin kolayca üretilebileceği anlamına da gelmiyor.

Mars’taki Oksijen Miktarı Yüzde 13

Karbondioksit Mars’ın atmosferindeki gazın yüzde 96’sını oluştururken, gezegendeki oksijen miktarı ise yalnızca yüzde 13. Bu oran Dünya atmosferinde yüzde 21’e kadar çıkıyor. NASA’nın, Mars yüzeyinde yaşanılabilir bir ortam oluşturabilmek için MOXIE’den 100 kat daha büyük oksijen jeneratörleri kurması gerekiyor. Ne yazık ki mevcut teknoloji, böyle bir imkanı hayata geçirmek için yeterli seviyede değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir