NASA Mars’ta Oksijen Üretmeyi Başardı

Kızıl Gezegen Mars

NASA MOXIE deneyi ile Kızıl Gezegen Mars’ta oksijen üretmeyi başardı.

NASA Mars’ta Oksijen Üretmeyi Başardı

Uzay denildiğinde akıllara başka gezegenlerde hayat var mı sorusu geliyor. İnsanoğlu hem evrende tek olmak istiyor hem de başka gezegenlerde hayat olup olmadığını merak etmeye devam ediyor. Gözler ise Dünya’ya en yakın gezegen Mars’a çevriliyor. Başka bir gezegende hayat olması için insan yaşamının olmazsa olmazı olan oksijenin var olması gerekiyor. NASA kızıl gezegen’de oksijen üretmek için çalışmalara başlamıştı. 20 Nisan 2021 tarihinden günümüze Mars’ta MOXIE ismini verdikleri bir deney devam ettiriliyordu. Sonuçlar ise çok şaşırtıcı.

Kızıl Gezegen’in İnsan Yaşamına Uygun Olup Olmadığı Araştırıldı

NASA büyük bir keşfe imza attı. MOXIE deneyi ile Mars’ın atmosferinden oksijen çıkardı. Bu keşfi tüm Dünya için önemli yapan sebepler arasında kızıl gezegen’in acaba insan yaşamı için uygun olup olmadığının en önemli kanıtı olması.

NASA’da uzay teknolojisi misyonu teknoloji gösterimleri direktörü olarak görev yapan Trudy Kortes deneyin sonucunu için bir açıklama yaptı. Bu açıklamada “Bu teknolojiyi Dünya koşullarında kanıtlayarak astronotların Mars’ta daha fazla vakit geçirebileceği bir geleceğe bir adım daha yaklaştık.” ifadelerini kullandı.

MOXIE Deneyi İle Mars’ta 122 Gram Oksijen Üretildi

MOXIE deneyi 2021’in Şubat ayında Perseverance gezgini ile Mars’a ulaşmıştı. 3 ay sonra ilk defa oksijen üretmeyi başardı. Bu operasyonlar 15 defa tekrarlandı. Deneyde elektrokimyasal işlemler kullanılarak oksijeni Mars’ın karbondioksit açısından zengin atmosferinden ayırıyor. MOXIE deneyi ile Mars’ta 122 gram oksijen üretildi. Bu miktar kulağa az gibi geliyor olabilir. Ancak işin aslı öyle değil. Bu miktar küçük bir köpeğin 10 saatte soluduğu miktara yakın seviyede.

MOXIE, Mars Yerinde Oksijen Kaynak Kullanımı Deneyi’nin kısaltması. Bu deney tam da şuna işaret etti. Yerinde kaynak kullanımı (ISRU) ile uzaydaki malzemeleri kullanarak uzayda varlık gösterebiliriz. Başka gezegenlerde yaşam için gerekli olan her şeyi mavi Dünya’dan taşımak yerine orada var olan malzemeleri kullanabiliriz. ISRU ile Ay yüzeyinden su çıkarabiliriz. Ya da Mars’ın solunamayan atmosferi için oksijen üretebiliriz. Böylece Dünya dışında yaşam da mümkün olmuş olacak.

Yapılan Keşif Yeni Görevler İçin İlham Kaynağı Oldu

MOXIE deneyi teknoloji dünyası için önemli bir keşif oldu. Tüm dünyada merak uyandırdı. Ancak deney bununla sınırlı kalmadı. Bu deney ISRU’nun gezegen dışında nasıl kullanılabileceğini de ortaya koydu. Ayrıca yeni görevler için de ilham kaynağı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir